Wybór systemu zabezpieczeń

Wśród wielu artykułów dotyczących wyboru skutecznego sposobu zabezpieczenia domu jednorodzinnego lub mieszkania z reguły brakuje opracowania dotyczącego pierwszego, najważniejszego posunięcia, które jest z reguły traktowane jako element o niewielkim znaczeniu i zaskakująco często pomijany. Mowa o przeprowadzeniu drobiazgowej analizy otoczenia domu lub mieszkania, rozpoznania potencjalnych dróg, którymi włamywacz może przedostać się do środka oraz jakie elementy wyposażenia wnętrza (bądź otoczenia domu) mogą stać się jego celem. A przecież dopiero po dokładnym określeniu potrzeb oraz wymagań stawianych przed systemem zabezpieczającym, można przejść do kolejnego etapu, czyli wyboru poszczególnych składników systemu.

W tym artykule postaramy się przybliżyć wymienione powyżej zagadnienie wraz z przedstawieniem typowych sytuacji, jakie najczęściej można spotkać.

Pierwszym krokiem będzie przeanalizowanie wszystkich możliwych sposobów, jakimi włamywacz może przedostać się do środka naszego domu lub mieszkania. W wypadku mieszkania sprawa jest dosyć prosta – albo będą to drzwi wejściowe, albo balkonowe, jeśli takowe posiadamy. Jeśli mieszkanie położone jest na parterze lub ostatnim piętrze, należy również zwrócić uwagę na okna, które mogą zostać wybite, a napastnik może opuścić się  z dachu lub zwyczajnie wejść z ziemi. Metody zabezpieczania drzwi oraz okien zostały już opisane we wcześniejszych artykułach, więc tutaj tylko pokrótce wymienimy główne metody ochrony – są to atestowane  drzwi antywłamaniowe wyposażone w bolce antywyważeniowe oraz wysokiej jakości zamki, w przypadku okien stosuje się najczęściej folię antywłamaniową chroniącą szyby przed wybiciem (należy jednak upewnić się, że samo skrzydło okienne jest odporne na wyważenie), rolety antywłamaniowe uniemożliwiające wyważenie okna z zawiasów oraz zdecydowanie najskuteczniejszy sposób, choć często pomijany z uwagi na niekorzystny wpływ na estetykę zewnętrzną – zwyczajne, klasyczne kraty okienne.
W przypadku domu jednorodzinnego sytuacja staje się nieco trudniejsza, z uwagi na mnogość potencjalnych sposobów przedostania się do wnętrza domu. Oprócz okien, balkonów i drzwi pozostają jeszcze garaże, piwnice, szopy, okienka uchylne na poddaszu, kotłownie, a nawet zdarzają się przypadki amatorsko wykonanych przybudówek, których ściany są na tyle nieodporne, że mogą być w krótkim czasie rozebrane na tyle, by móc przedostać się do wewnątrz budynku. Ogólna zasada pozostaje jednak taka sama – zabezpieczenie wszystkich okien oraz drzwi, zidentyfikowanie wszelkich pozostałych dróg, które mogą stanowić pomoc dla włamywacza.

Drugim etapem planowania jest przeanalizowanie, co tak naprawdę ma być chronione. Inne wymogi będzie musiał spełnić system zabezpieczający dom wraz z ogrodem przed wkroczeniem na teren prywatny osób niepowołanych, a inne system chroniący wnętrze domu lub mieszkania przed kradzieżą bądź zniszczeniem. Jeśli przyszły użytkownik zdecyduje się na ochronę całego terenu wokół domu, konieczne będzie skierowanie się w stronę rozbudowanego systemu monitoringu opartego na kamerach wideo oraz czujnikach ruchu, bądź też bariery podczerwonej (czyli czujników pracujących na zasadzie generowania wiązki promieniowania podczerwonego, niewidzialnego gołym okiem oraz wzbudzającego alarm w momencie jej przerwania). Przy decyzji o ochronie wnętrza domu konieczne będzie oprócz zabezpieczenia możliwości wejścia opisanej we wcześniejszej części artykułu również rozplanowanie położenia i funkcjonalności wszelkiego rodzaju czujników. Przykładowo niezbędne okażą się czujniki ruchu zainstalowane w pomieszczeniach, czujniki wibracyjne monitorujące stan szyb okiennych, czujniki dymu lub ognia chroniące przed pożarem, czujniki wilgoci chroniące przed zalaniem, czujniki gazów – w tym również urządzenia wykrywające gazy i substancje służące napastnikom do usypiania lub unieszkodliwiania mieszkańców, np. chloroformu, eteru, gazu pieprzowego itp.

Trzeci etap jest w zasadzie ostatnim z ważnych składników dobrego planu funkcjonalnego – polega on na opracowaniu najskuteczniejszej metody informowania o wykryciu zjawiska niepożądanego. Oprócz klasycznego alarmu dźwiękowego można pokusić się o tego typu rozwiązania, jak powiadamianie poprzez SMSa lub e-maila, automatyczne zgłoszenie służbom ochrony lub policji, a nawet próby zatrzymania napastników w miejscu popełnienia przestępstwa poprzez funkcję automatycznego ryglowania zamków drzwiowych oraz bramy wjazdowej.

Zabezpieczanie domu lub mieszkania nie jest jedynym zadaniem, w którym ważną rolę odgrywa gruntowne rozeznanie potrzeb oraz analiza wszelkich aspektów technicznych, ale w tym konkretnym zagadnieniu dobre przygotowanie projektu może przynieść wymierne oraz niewymierne korzyści w postaci skutecznego zabezpieczenia mienia oraz poczucia pełnego bezpieczeństwa we własnym domu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *