Przygotowanie okablowania w domu jednorodzinnym

W XXI wieku w każdym domu jednorodzinnym znaleźć można dziesiątki lub nawet setki metrów przeróżnego okablowania – telefonia, telewizja, instalacja elektryczna, sieć komputerowa, system alarmowy, instalacje domu inteligentnego itp. Dobrze przemyślany projekt okablowania jeszcze na etapie budowy domu pozwoli z jednej strony na długoletnią bezproblemową eksploatację instalacji, a z drugiej na łatwą rozbudowę o nowe elementy, bez konieczności głębokiej ingerencji w już istniejące przewody. W tym celu należy rozważyć przestrzeganie następujących prostych reguł prowadzenia okablowania:

  • Połączenie góra-dół – w budynku wielokondygnacyjnym kluczowym zagadnieniem wpływającym na jakość eksploatacji instalacji elektrycznej jest zapewnienie łatwego dostępu do kanału okablowania łączącego poszczególne piętra. Podobnie ma się sprawa w przypadku domu parterowego, ale zawierającego różnego rodzaju urządzenia elektryczne na dachu lub poddaszu (antena telewizyjna, kamera systemu monitoringu, oświetlenie itp.). Przygotowanie kanału łączącego skrajne kondygnacje opiera się na wyborze jednej z dwóch metod. Pierwszą z nich jest poprowadzenie większej liczby przewodów, niż wymagana, tak, aby zapewnić możliwość przyszłego podłączania urządzeń. Typ przewodów nadmiarowych nie jest określony, z reguły stosuje się dodatkowe okablowanie telewizyjne (przewód koncentryczny), skrętka (sieć komputerowa, monitoring cyfrowy), okablowanie telefoniczne lub wielożyłowy przewód elektryczny.  Zakończenia przewodów należy zaizolować bądź zakończyć pasywnym terminalem i oznaczyć tak, aby w przyszłości ich przeznaczenie nie stanowiło zagadki. Drugą ze stosowanych możliwości jest wykonanie kanału o wyraźnie większej średnicy niż wymagana przez obecnie istniejące okablowanie, tak, aby w przyszłości możliwe było bezproblemowe wprowadzenie do kanału kolejnych żył przewodów. Autorzy zalecają drugą z powyższych metod, jako zdecydowanie lepiej sprawdzającą się w praktyce z uwagi na większą elastyczność.
  • Punkty krosowania – po każdej stronie kanału góra-dół należy wykonać tzw. punkty krosowania, czyli mówiąc wprost skrzynki rozdzielcze. Należy rozdzielić instalację elektryczną od pozostałych (zwłaszcza telewizyjnej) i zastosować skrzynki rozdzielcze zgodne z normami, np. typu R96015 dla instalacji elektrycznej oraz typu R90554 dla pozostałych rodzajów okablowania.
  • Topologia podwójnej gwiazdy – na każdym piętrze budynku należy przestrzegać topologii gwiazdy, czyli takiego ułożenia przewodów, aby punktem centralnym okablowania była zawsze skrzynka rozdzielcza, a każdy przewód z osobna został przeprowadzony do odbiornika lub gniazdka docelowego. Tego typu rozwiązanie wprawdzie nastręcza nieco trudności podczas fizycznego układania przewodów, jednak w późniejszym okresie znakomicie ułatwia diagnozowanie potencjalnych usterek – przerwania, przebicia, zakłóceń itp. Wystarczy bowiem odłączyć podejrzany przewód od skrzynki rozdzielczej i zbadać miernikiem uniwersalnym jego parametry, nie ma natomiast konieczności wypinania wszystkich urządzeń z sieci i testowania każdego odcinka okablowania z osobna, jak to ma miejsce przy instalacjach szeregowych.

Przygotowanie okablowania zgodnie z powyższymi prostymi zasadami pozwoli na bezproblemową eksploatację wszelkich urządzeń, jak również na wygodną rozbudowę w przyszłości – np. instalację systemu telewizji dozorowej, zaawansowanego systemu alarmowego lub też monitorującego, wyposażonego w czujniki dymu, ognia, zalania, gazów itp.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *