Rodzaje obiektywów kamer cctv

Jednym z nobiektywy cctvajbardziej lekceważonych i pomijanych elementów wchodzących w skład telewizji przemysłowej, niezależnie od tego, czy mowa o systemie analogowym, czy też cyfrowym, jest obiektyw kamery. Sytuacja ta jest o tyle dziwna, że obiektywy mają kluczowe wręcz znaczenie, gdyż od ich doboru zależy niezwykle szeroka gama cech rejestrowanego przez kamerę obrazu. W niniejszym opracowaniu przedstawione zostaną najpopularniejsze typy obiektywów dostępnych na rynku wraz z typowymi ich zastosowaniami.

  • O standardowej ogniskowej – najczęściej spotykany, stosunkowo uniwersalny obiektyw nadający się do większości zastosowań.
  • Szerokokątny – o krótkiej ogniskowej. Jego cechą jest szeroki kąt widzenia i związana z tym możliwość uchwycenia na obrazie dużych gabarytowo obiektów z małej odległości. Najczęstszym przykładem zastosowania tego typu obiektywu jest monitorowanie dużych pomieszczeń lub całych obiektów położonych pod gołym niebem, np. parkingów pod supermarketami. Nie nadaje się do filmowania obiektów położonych w dużej odległości od kamery z uwagi na brak ostrości obrazu.
  • Wąskokątny lub teleobiektyw – o długiej ogniskowej. Cechuje się niewielkim rozmiarem sceny uchwyconej na obrazie z uwagi na mały kąt widzenia, ale umożliwia jej filmowanie z dużej odległości. Powszechnie stosuje się tego typu obiektywy do identyfikowania tablic rejestracyjnych samochodów, bądź też np. w celu monitorowania długich, wąskich korytarzy (przejścia podziemne, tunele komunikacyjne itp.).
  • Ze stałą ogniskową – cecha umożliwiająca regulowanie ostrości obrazu w minimalnym stopniu. Obiektyw tego typu przeznaczony jest z reguły do dedykowanych rozwiązań monitoringu spełniających jedną konkretną funkcję.
  • Ze zmienną ogniskową – najpowszechniejsze obiektywy na rynku, umożliwiające w zależności od typu i klasy niewielki bądź szeroki zakres modyfikacji ogniskowej obiektywu i tym samym zmiany jego zasadniczej cechy.
  • Otworkowy – obiektyw o bardzo małych gabarytach zewnętrznych, stosowany w miejscach wymagających miniaturyzacji urządzenia lub tam, gdzie kamera powinna pozostać w ukryciu.
  • Z korekcją podczerwieni – obiektywy przeznaczone do pracy w warunkach silnego oświetlenia podczerwonego. Przeznaczone do pracy przy bardzo słabym oświetleniu naturalnym.
  • Obiektywy IR – obiektywy o podobnej konstrukcji do urządzeń z korekcją podczerwieni,  jednak o gorszych parametrach i niższej cenie. Są to obiektywy bardziej uniwersalne, powszechnie stosowane w kamerach z funkcją pracy w dzień i w nocy.

Najistotniejszym parametrem, jakim należy się kierować przy wyborze obiektywu jest jego ogniskowa, czyli cecha kluczowa przy rejestrowaniu obrazu planowanej sceny.  Pozostałe typy obiektywów mają swoje zastosowanie w ściśle określonych warunkach, umożliwiając uzyskanie optymalnej jakości sygnału wideo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kamery przemysłowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *