System CCTV w domu jednorodzinnym

Nawet w zwykłym z pozoru domu jednorodzinnym zainstalowanie systemu telewizji dozorowej CCTV może przynieść wiele korzyści zarówno wymiernych typu ochrona przed włamaniem, jak również o trudniejszej do określenia wartości, typu możliwość ciągłego nadzorowania dziecka bawiącego się w ogrodzie. Aby móc cieszyć się funkcjonalną i efektywną instalacją CCTV, należy w pierwszej kolejności precyzyjnie rozplanować umiejscowienie elementów składowych systemu oraz dobrać odpowiednie parametry dla urządzeń. W tym artykule przedstawiony zostanie przykładowy zarys projektu instalacji telewizji dozorowej dla potrzeb domu jednorodzinnego. Zaczniemy tym razem nietypowo, bowiem od końca.

  • Zasilanie – każde z urządzeń rejestrujących obraz powinno być zasilane bezpośrednio z tego samego urządzenia, w ten sposób likwidujemy zagrożenie wynikające z niedopasowania parametrów linii zasilającej – inne fazy, inne poziomy napięć, zakłócenia zewnętrze, wahania napięcia zasilającego itp. Zasilacz będący odpowiedzialny za dostarczanie energii elektrycznej dla urządzeń wchodzących w skład systemu powinien oczywiście zostać umieszczony w centrum domu, w miejscu trudno dostępnym z zewnątrz, ale jednocześnie umożliwiającym łatwe i szybkie zareagowanie w wypadku awarii grożącej pożarem. Tego typu zjawiska występują wprawdzie niezwykle rzadko, ale niestety zastosowanie sprzętu nawet najbardziej renomowanego producenta nie pozwala całkowicie wykluczyć takiej możliwości.
  • Rejestrator – na potrzeby zapisu rejestrowanego przez kamery obrazu wystarczy praktycznie dowolne urządzenie dostępne na rynku, zarówno rejestrator analogowy, jak i cyfrowy. Jeżeli potencjalny użytkownik dysponuje komputerem, który może zostać przeznaczony do tej roli, należy również rozważyć taką możliwość, pozwoli ona bowiem na wyraźną redukcję kosztów całego systemu. Jedynym parametrem rejestratora, na który należy zwrócić uwagę jest maksymalna liczba kamer, które urządzenie będzie w stanie obsłużyć – następnie należy porównać ten parametr z liczbą kamery planowanego systemu monitoringu.  Do podglądu obrazu z rejestratora wideo można wykorzystać istniejącą w domu instalację telewizji, czy to satelitarnej, czy kablowej, podłączając wyjście rejestratora do okablowania telewizji za pomocą trójnika i modulatora, np. Terra MT-21P.
  • Okablowanie – niezwykle istotny element nawet w niewielkim systemie monitoringu. Okablowanie należy wykonać z przewodów koncentrycznych z równolegle prowadzonymi żyłami dla potrzeb telewizji dozorowej, np. YAR 75-0.59/3.7+2×0,5. W wypadku systemów cyfrowym dobrym rozwiązaniem będzie typowa skrętka komputerowa klasy UTP-5. Jeśli dom wyposażony jest w instalację TV-Sat, można wykorzystać jej tory okablowania dokładając do nich przewody systemu monitoringu. Często dzięki temu posunięciu omija się konieczność wiercenia otworów w ścianach, czy też demontażu wyposażenia domu.
  • Kamery – w przypadku instalacji dla małego domu jednorodzinnego nie ma większego sensu porywanie się na sprzęt profesjonalny z najwyższej półki, w zupełności wystarczą przeciętnej klasy kamery kompaktowe. Z uwagi na warunki oświetleniowe, w jakich będą pracować, należy rozważyć zastosowanie kamer pracujących również w trybie podczerwieni monitorujących furtkę, bramę wjazdową i wejście do domu oraz garażu (konieczność obserwacji również w ciemnościach). Pozostałe kamery obserwujące otoczenie domu mogą być pozbawione tej funkcji, przy założeniu, że ich rolą będzie głównie praca w dzień, np. monitorowanie dzieci bawiących się w ogrodzie. Z reguły do systemu telewizji dozorowej dla małego domu wystarczą 2-3 kamery – jedna na podjeździe, jedna z tyłu domu w ogrodzie i ewentualnie trzecia do monitorowania garażu, warsztatu, szopy, altany, tarasu  itp.

System monitoringu zaplanowany w podobny sposób z pewnością będzie funkcjonował prawidłowo, przynosząc domownikom sporo korzyści, nie tylko materialnych. Natomiast w razie problemu z wyborem składników systemu można skorzystać z gotowych zestawów do monitoringu domu, opracowanych na potrzeby najczęstszych zastosowań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy CCTV. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *