Jak wybrać system alarmowy dla domu?

alarm w domuMnogość różnych systemów alarmowych dedykowanych dla domów mieszkalnych może utrudnić wybranie optymalnego rozwiązania. Niniejsze opracowanie zawiera garść wskazówek, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu alarmowego.

  • Koszt alarmu – to jedna z podstawowych kwestii do rozwiązania. Czy decydujemy się na prosty ale tani alarm o podstawowej funkcjonalności typu sygnał alarmowy w razie nieuprawnionego otwarcia drzwi lub okna, czy skomplikowany wielofunkcyjny system oferujący szereg funkcji monitorujących i alarmowy, ale charakteryzujący się również znacznie wyższą ceną?
  • Sposób montażu i technologia komunikacyjna – alarmy wielofunkcyjne oparte o okablowanie strukturalne wymagają montażu wykonanego przez fachowy zespół instalatorski. Wszelkie późniejsze modyfikacje będą albo niemożliwe, albo niezwykle utrudnione, z drugiej strony system taki będzie związany z budynkiem na stałe i cechować go będzie bardzo wysoka odporność na awarie oraz próby nieautoryzowanego dostępu, uszkodzenia lub po prostu prześledzenia jego struktury. Alarmy oparte o technologię bezprzewodową posiadają znacznie uproszczony proces montażu oraz uruchomienia, możliwy do wykonania przez osoby bez specjalistycznych kwalifikacji, wszelkie modyfikacje typu dodanie elementów, bądź przeniesienia ich w inny obszar budynku nie nastręczają żadnych problemów. Poważną wadą jest natomiast potencjalna możliwość uszkodzenia bądź rozpoznania cech systemu alarmowego z daleka, np. za pomocą urządzeń nasłuchowych na odpowiedniej częstotliwości.
  • Liczba i funkcje systemów alarmowych – czy decydujemy się na kompleksowy system alarmowy obejmujący wszystkie żądane funkcje (oraz zapewne dodatkową liczbę zbędnych opcji), zaprojektowany przez jednego producenta i dający pewność prawidłowej współpracy wszystkich wchodzących w jego skład elementów,  ale wymagający przestrzegania skomplikowanych procedur uruchomieniowych oraz montażu przez autoryzowanego instalatora, przy znacznie wyższej cenie, czy też na kilka prostych systemów alarmowych dedykowanych do pełnienia określonej roli (np. zabezpieczenie okien przed otwarciem, monitoring basenu, wideodomofon, detekcja ruchu w ogrodzie itp.)? Zestaw kilku odrębnych systemów z pewnością będzie charakteryzował się niższym kosztem całości oraz zapewniał realizację wszystkich oczekiwanych przez właściciela domu funkcji, natomiast wadą może być wzajemna niekompatybilność i związany z nią brak współpracy poszczególnych podsystemów.

Z pewnością nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że wybór systemu alarmowego dla domu musi być uprzednio dogłębnie przemyślany, ta uniwersalna prawda dotyczy wielu aspektów życia codziennego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy alarmowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *