Analogowy czy cyfrowy system CCTV IP?

cctv ipTen artykuł zawiera ogólną charakterystykę analogowych i cyfrowych systemów monitoringu CCTV wraz wyszczególnieniem ich głównych zalet oraz wad. Założeniem przyświecającym temu artykułowi było ułatwienie dokonania wyboru osobom, które nie obracają się w tematyce systemów zabezpieczeń na co dzień.

Cechy systemów analogowych bądź hybrydowych:

  • Rozwiązania pracujące w oparciu o wideorejestrator cyfrowy, zapisujący dane na dysku twardym o dużej pojemności lub płytach DVD, rzadziej spotyka się systemy wykorzystujące do zapisu obrazu magnetowidy VHS.
  • Teoretyczny brak ograniczenia dotyczącego długości okablowania, odległości kamer od rejestratora itp. Nadmierna długość przewodu transmisyjnego może powodować powstawanie szumów lub zakłóceń obrazu, ale nie spowoduje błędów zapisu lub zaniku sygnału.
  • Jakość nagrania jest zależna praktycznie wyłącznie od możliwości sprzętu i jakości zastosowanego okablowania. Urządzenia pracują przeważnie w standardzie PAL i 25 klatkach/sekundę z przeplotem, czyli cyfrowym odpowiedniku obrazu o rozdzielczości 720×576 pikseli. Nie występują kamery rejestrujące obraz o wyższych parametrach.
  • W większości dostępnych systemów jeden rejestrator może nagrywać obraz tylko z jednej kamery.
  • Teoretycznie większa niezawodność z uwagi na możliwość wystąpienia jedynie awarii mechanicznych urządzeń.
  • Z uwagi na mniejszy stopień skomplikowania oraz mniejszą liczbę funkcji obsługa systemu analogowego jest z reguły znaczniej prostsza niż w przypadku systemu cyfrowego.
  • Znacznie niższa cena gotowego zestawu monitoringu CCTV, orientacyjna cena systemu analogowego składającego się z ośmiu kamer i rejestratora cyfrowego wraz z niezbędnymi akcesoriami i okablowaniem to koszt rzędu 1200-2000 zł.

Cechy systemów cyfrowych:

  • Rozwiązania pracujące w oparciu o wideorejestrator cyfrowy bądź komputer z dedykowanym oprogramowaniem, zapisujący dane na dysku twardym, płytach DVD (rzadko spotykane) lub macierzach dyskowych.
  • System pracuje w oparciu o sieć LAN przewodową (najczęściej Ethernet 100 Mbit/s) lub bezprzewodową
  • Przy okablowaniu przekraczającym około 100 metrów (w zależności od stosowanej technologii sieciowej) konieczne jest stosowanie urządzeń wzmacniających sygnał (repeaterów). Nadmierna długość okablowania może spowodować zanik sygnału lub generowanie błędów uniemożliwiających dokonywanie zapisywanie rejestrowanego obrazu. Przy wykorzystaniu technologii bezprzewodowej konieczny jest drobiazgowo przemyślany projekt rozmieszczenia kluczowych urządzeń, tak, aby zapewnić niczym nie zakłóconą transmisję danych.
  • Jakość nagrania jest zależna od przepustowości medium transmisyjnego oraz liczby kamer rejestrujących obraz. Wysoka jakość obrazu wymaga wysokiej przepustowości łącza transmisyjnego, przekroczenie parametrów skutkuje gubieniem klatek i nieciągłym sygnałem wideo.
  • Urządzenie rejestrujące może zapisywać równolegle obraz z dowolnej liczby kamer.
  • Systemy cyfrowe oferują szereg funkcji niedostępnych w przypadku systemów analogowych, np. zdalny dostęp do systemu z zewnątrz, za pośrednictwem internetu, opcje zliczania obiektów, detekcji ruchu, śledzenie obiektów, identyfikacja twarzy lub tablic rejestracyjnych itp.
  • Dostępne są kamery rejestrujące obraz o wyższych rozdzielczościach, niż system PAL, nawet w trybie FullHD oraz 200 klatkach na sekundę.
  • Teoretycznie oprócz awarii mechanicznych mogą pojawić się błędy oprogramowania obsługującego system monitoringu. W praktyce tego typu sytuacje są bardzo rzadkie, ale przy wykorzystywaniu komputera stacjonarnego należy liczyć się z możliwościami wystąpienia problemów z oprogramowaniem niezwiązanym z monitoringiem, np. system operacyjny, bądź sterowniki urządzeń komputera.
  • Cena gotowego zestawu monitoringu CCTV IP opartego o 8 kamer, technologię bezprzewodową komputer rejestrujący oraz wszelkie niezbędne akcesoria może sięgać 10 000 zł.

Wybór systemu monitoringu z pewnością nie jest sprawą prostą, jednak powyższe informacje w połączeniu ze znajomością indywidualnych wymogów stawianych systemowi pomogą podjąć trafną decyzję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy CCTV. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *