Dodatkowe funkcje alarmów domowych

Podczas rozważania kwestii zakupu i późniejszej instalacji systemu alarmowego dla domu lub mieszkania, warto na tym etapie wziąć pod uwagę również możliwość rozbudowy systemu o funkcje dodatkowe. Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze alarmu jest zakupienie systemu o konstrukcji zamkniętej, który wprawdzie spełnia wszystkie wymagania nabywcy w momencie zakupu, ale nie daje żadnego pola manewru w momencie, kiedy nadchodzi potrzeba modyfikacji lub rozbudowy systemu o dodatkowe funkcje.

Newralgicznym elementem każdego nowoczesnego systemu alarmowego jest centrala sterująca i to właśnie ona decyduje w głównej mierze o możliwościach rozbudowy i modyfikacji istniejącego systemu o nowe funkcje. W przypadku producentów o uznanej na rynku renomie często zachodzi zjawisko, że dla centrali sterującej obecnej w ofercie od dłuższego czasu, dostępne są coraz nowsze pakiety funkcji, których uruchomienie niejednokrotnie sprowadza się do aktualizacji oprogramowania sterującego centralą.

W momencie wyboru systemu alarmowego warto więc rozważyć potencjalne możliwości rozwoju i spróbować przewidzieć, jakie funkcje dodatkowe mogą przydać się w przyszłości. Często jest to trudne do zrealizowania, ale bywają również scenariusze, które potencjalny nabywca jest w stanie łatwo określić, np. rozbudowa domu o ogród, patio, basen, zautomatyzowaną bramę wjazdową lub garaż, które również należy objąć funkcjami ochronnymi.

Niektóre z obecnych na rynku central sterujących umożliwiają również obsługę wielu funkcji dodatkowych, które z klasycznie pojmowanym pojęciem systemu alarmowego nie mają wiele wspólnego, zbliżając się natomiast do definicji domu inteligentnego. Centrale takie dysponują zintegrowanymi modułami (wraz z fizycznymi złączami) umożliwiającymi dodatkowe sterowanie automatyką domową, jak na przykład oświetleniem zewnętrznym oraz wewnątrz domu, automatyką garażową oraz bramową, elektrycznie sterowanymi roletami, oknami, drzwiami, systemami klimatyzacji, ogrzewania oraz wentylacji, sprzętem audio-wideo, a nawet automatycznym zraszaniem trawnika. Funkcją tego typu, ale o typowym zastosowaniu zabezpieczającym jest możliwość automatycznego uruchamiania i wyłączania zdefiniowanych uprzednio urządzeń o określonej porze – ma to na celu udawanie obecności domowników, mimo ich wyjazdu np. na czas urlopu. Do tego typu zadań może być regularne włączanie oświetlenia wewnątrz domu, jak i w ogrodzie, uruchamianie muzyki, zraszania trawnika, otwierania okien itp. oraz rzecz jasna wyłączania urządzeń o określonej godzinie.

O przydatności tego typu funkcji powinien samodzielnie zdecydować nabywca, rozważając uprzednio ich zastosowanie w teraźniejszości lub w dającej się określić przyszłości. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż przygotowanie systemu alarmowego pod kątem późniejszej rozbudowy nie sprowadza się jedynie do centrali sterującej obsługującej funkcje dodatkowe, ale również wszelkiego rodzaju aspekty instalatorskie, jak chociażby przeprowadzenie odpowiedniego rodzaju okablowania.

Dodatkową cechą zaawansowanych systemów alarmowych są rozbudowane moduły powiadamiania oraz odbioru sygnałów sterujących. Pod tym pojęciem kryje się zarówno powiadamianie o zaistniałym zdarzeniu, klasyczną drogą wizualną (sygnał świetlny) lub dźwiękową (sygnał syreny), jak i powiadamianie poprzez GSM (automat telefoniczny lub wiadomość SMS), a często również za pomocą Internetu (np. e-mailem). Niektóre rozwiązania umożliwiają również sterowanie urządzeniami za pomocą tych samych możliwości komunikacyjnych, czyli np. SMSem, z użyciem Internetu (przeglądarka WWW poprzez którą uzyskujemy dostęp do funkcji oferowanych przez centralę sterującą) lub klasyczną linię telefoniczną.

Podsumowując artykuł, podczas dobierania systemu alarmowego do własnych potrzeb bardzo rozsądnym posunięciem będzie próba przewidzenia, które z funkcji dodatkowych systemu mogą okazać się przydatne w przyszłości. Nawet nieco wyższe koszty poniesione w momencie zakupu z pewnością zwrócą się z nawiązką w sytuacji, gdy konieczna będzie modernizacja systemu w przyszłości – a tego typu operacja w przypadku systemu zamkniętego z reguły jest bardzo trudna (czyt. kosztowna) lub wręcz niemożliwa i sprowadza się do zakupu oraz instalacji całkiem nowego systemu alarmowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy alarmowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *