Rejestratory cyfrowe w systemach CCTV

W poprzednim artykule omówiliśmy rejestratory analogowe, dzisiaj zajmiemy się rejestratorami cyfrowymi.

Rejestrator cyfrowy jest urządzeniem, które umożliwia zapis analogowego (po uprzednim przetworzeniu na postać cyfrową) lub cyfrowego sygnału wideo. Zewnętrznie zazwyczaj przypomina magnetowid analogowy, jednak pod obudową kryje się konstrukcja zbliżona do typowego komputera osobistego.

Nośnikiem zapisanego obrazu jest najczęściej dysk twardy o dużej pojemności, często producenci wyposażają dodatkowo swoje urządzenia w możliwość zapisu danych na kartach pamięci, taśmach DV lub zewnętrznych nośnikach danych podłączanych przez port USB. Popularnym modelem rejestratora cyfrowego jest 15-DVR082M.

Typowe cechy rejestratorów cyfrowych to:

 • Bardzo szybki dostęp do dowolnego momentu zapisanego sygnału wideo (brak konieczności przewijania taśmy).
 • Możliwość jednoczesnego zapisywania obrazu rejestrowanego przez wiele urządzeń jednocześnie. Typowe rejestratory obsługują od 4 do 8 kamer, bardziej zaawansowane umożliwiają jednoczesny zapis obrazu dostarczany przez 16 kamer.
 • Brak konieczności ręcznej zmiany nośników. Dysk twardy przeciętnego rejestratora może pomieścić zapisany sygnał wideo o długości od pięciu tygodni do pół roku, w zależności od zdefiniowanych ustawień.
 • Wysoka odporność na awarie z uwagi na niewielką liczbę elementów mechanicznych.
 • Możliwość ustawienia rozdzielczości zapisywanego obrazu, liczby klatek oraz stopnia kompresji materiału w bardzo szerokim zakresie, co bezpośrednio przekłada się na jakość zapisanego materiału oraz czas trwania nagrania.
 • Obsługa wielu zdefiniowanych przez producentów funkcji związanych z przetwarzaniem obrazu – detekcja ruchu, śledzenie obiektów, automatyczne zmiany pozycji, przybliżanie/oddalanie itp.
 • Brak dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją sprzętu – czyszczeniem, serwisowaniem, wymianą nośników itp.
 • Możliwość współpracy z zewnętrznymi systemami, np. monitoringiem CCTV pracującym w oparciu o sieć LAN, systemem alarmowym, systemem archiwizacji zapisów wideo itp.

Do wad rejestratorów cyfrowych zaliczyć można:

 • Wyraźnie wyższy poziom komplikacji podczas instalacji oraz uruchomienia rejestratora, związany z liczbą opcji konfiguracyjnych i konieczności prawidłowego dostrojenia do warunków pracy urządzenia.
 • Awaria spowodowana przez sieć energetyczną może doprowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia wraz z zapisanymi na dysku twardym danymi.
 • Sprawna i kompetentna obsługa rejestratora może wymagać przeszkolenia personelu.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rejestratory, Systemy CCTV. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *