Ostatnimi czasy na rynku pojawia się szereg rozwiązań, które są reklamowanie jako prawdziwy przełom w dziedzinie monitoringu. Potencjalny nabywca, który nie jest ekspertem w tej dziedzinie z pewnością może sobie zadawać pytanie, które z nich są naprawdę godne uwagi i warte rozważenia, a które to tylko mocno rozreklamowana mało istotna ciekawostka? W tym mini cyklu postaramy się pokrótce scharakteryzować niektóre z najpopularniejszych, nowoczesnych technologii oraz przestawić ich najważniejsze wady i zalety.
Na pierwszy ogień pójdą kamery IP, czyli urządzenia cyfrowe, wymagające przewodowego medium transmisyjnego do przekazywania rejestrowanego sygnału wideo do urządzenia rejestrującego.
- Zalety – możliwość podłączenia do już istniejącej sieci komputerowej, co pozwala na pominięcie etapu żmudnego układania okablowania oraz inwestycji w zakup samego okablowania. Drugim istotnym elementem przemawiającym na korzyść kamer cyfrowych jest możliwość skorzystania z szeregu funkcji oferowanych przez urządzenia cyfrowe, typu kompresja sygnału wideo, czy wszelkiego rodzaju technologie analizy obrazu.
- Wady – w chwili pisania tego artykułu kamery cyfrowe są zauważalnie droższe od swych analogowych odpowiedników. Niezwykle istotnym zagadnieniem są również wysokie wymagania stawiane przed siecią komputerową, a w szczególności przepustowość oraz opóźnienia powstające w trakcie transmisji. Ostatnie dwie negatywne strony kamer cyfrowych to potencjalna wzajemna niekompatybilność urządzeń pochodzących od różnych producentów (w trakcie projektowania cyfrowego systemu monitoringu CCTV należy zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie bezproblemowej współpracy planowanych urządzeń) oraz konieczność instalacji przez wykwalifikowany personel.