Domy inteligentne – co to takiego?

Obecnie coraz częściej można napotkać na termin „dom inteligentny”. Z pewnością większość osób ma mgliste pojęcie na temat tego, co kryje się pod tą nazwą, jeśli w ogóle ma jakiekolwiek. W niniejszym artykule przedstawiony zostanie opis podstaw rozwiązania określanego jako „dom inteligentny”.W typowym budynku wszystkie instalacje są od siebie niezależne. Światło włączane jest włącznikiem na ścianie, ogrzewanie przy grzejnikach, bądź piecu centralnego ogrzewania, rolety zasuwa się ręcznie, TV i sprzęt audio sterowany jest pilotem itp. „Dom inteligentny” to efektowne określenie na budynek, w którym wszystkie (bądź większość) instalacji zostało poddane procesowi integracji tak, aby umożliwić wspólne nimi sterowanie – czy to za pomocą pilota, czy poprzez terminal komputerowy, często nawet zdalnie przez internet. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele niezaprzeczalnych zalet – z jednej strony zdecydowanie poprawia się komfort użytkowania (jeden pilot do wszystkich urządzeń) oraz estetyka wnętrz (jeden panel na ścianie wygląda zdecydowanie korzystniej od kilku bądź kilkunastu włączników, przełączników, kontaktów itp. rozrzuconych w różnych miejscach pomieszczenia), z drugiej strony dostajemy oszczędność energii oraz wyraźny wzrost bezpieczeństwa domu lub budynku. Tym dwóm zagadnieniom przyjrzymy się bliżej z uwagi na ich niepodważalne znaczenie w dzisiejszych czasach.

Przykładem rozwiązań umożliwiających stworzenie „domu inteligentnego” mogą być np. xComfort firmy Moeller, Teletask firmy INTELiD lub standard KNX/EIB będący uznanym rozwiązaniem dla tego typu technologii.

Udogodnienia dla użytkownika oferowane przez systemy zgodne ze standardem KNX/EIB umożliwiają bezproblemowe reagowanie w następujących, typowych przypadkach:

  • Wyjście z domu – przekręcenie klucza w drzwiach wyjściowych spowoduje uruchomienie procedury alarmowej, czyli zgaszenia świateł w pomieszczeniach, wyłączenie sprzętu RTV, zaciągnięcie rolet, domknięcie okien, przestawienie urządzeń grzewczych na tryb obniżonego zużycia energii, a na koniec aktywowanie systemu alarmowego w domu.
  • Powrót do domu w tym przypadku również elementem wyzwalającym system będzie czujnik umieszczony w zamku drzwi. Włożenie klucza wyłączy system alarmowy budynku oraz uruchomi uprzednio zdefiniowane funkcje, jak np. włączenie oświetlenia w korytarzu, przestawienie ogrzewania lub klimatyzacji w tryb roboczy, uruchomienie kuchenki mikrofalowej lub TV.
  • Sytuacje awaryjne – tutaj dostępna gama reakcji jest bardzo szeroka. Odpowiednio dobrany system obsługi domu inteligentnego oprócz typowych reakcji wyzwalanych poprzez system alarmowy (włamanie, rozbicie okna, pożar, brak zasilania itp.) potrafi np. wykryć awarię systemu ogrzewania (rozszczelnienie, wyciek), niedokręcenie kranu, spadek temperatury otoczenia grożący zamarznięciem cieczy w przewodach lub sieci wodociągowej i szereg innych sytuacji.

Pod pojęciem „systemu domu inteligentnego”, kryje się tak naprawdę rozwiązanie w postaci cyfrowej centralki (a mówiąc w dużym uproszczeniu – specjalizowanego komputera),  która połączona jest ze wszystkimi instalacjami w domu, w sposób umożliwiający sterowanie ich funkcjami. Taka koncepcja umożliwia scentralizowane sterowanie urządzeniami domowymi za pomocą jednego urządzenia (najczęściej po prostu wielofunkcyjnego pilota), bądź też panelu sterującego pod postacią monitora i klawiatury – bowiem tak naprawdę użytkownik komunikuje się z centralką, a nie bezpośrednio z żądanymi urządzeniami, jak to ma miejsce w klasycznej instalacji domowej.

W kolejnych opracowaniach dotyczących tej tematyki przedstawione będą bardziej szczegółowo niektóre z ciekawszych rozwiązań dla domów inteligentnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *