Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Zanim zdecydujemy się na instalację kosztownych systemów alarmowych w domu jednorodzinnym, należy poświęcić trochę czasu na dokładne przemyślenie tak podstawowych kwestii, jak to, co chcemy zabezpieczyć, w jaki sposób i przed kim. Pozornie błahe sprawy często okazują się być kluczowymi elementami brakującymi do systemu zabezpieczenia domu, których obecność dostrzega się dopiero po już dokonanym włamaniu.

Pierwszym, zadziwiająco często pomijanym zabezpieczeniem przed skutkami kradzieży jest najzwyklejsza polisa ubezpieczeniowa. Może ona obejmować zarówno wyposażenie wewnątrz domu, jak również sprzęt znajdujący się w piwnicach, strychach, w budynkach gospodarczych (szopach, altanach, przybudówkach), wyposażenie zewnętrze domu itp. Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę na warunki jest uzyskania i obowiązywania, co ułatwi nam przygotowanie systemu fizycznych zabezpieczeń, pod kątem dodatkowych korzyści przy zawieraniu polisy z ubezpieczycielem. Firmy ubezpieczeniowe w swoich regulaminach bardzo precyzyjnie określają minimalne sposoby zabezpieczenia domu, w którym znajduje się Twoje mienie, przy czym wymagają, aby wszystkie warunki zostały spełnione łącznie.

Szczegółowy opis doboru drzwi antywłamaniowych czytelnik znajdzie w jednym z wcześniejszych artykułów, tutaj więc opiszemy je ogólnie. Dobre drzwi zewnętrzne powinny stanowić komplet z ościeżnicą, skrzydło powinno być metalowe, zamki wyposażone w dwa lub więcej bolców ryglowych. Sama ościeżnica powinna być głęboko zakotwiczona w ścianie, zamontowane drzwi powinny uniemożliwiać ich wysadzenie z zawiasów bez użycia specjalistycznego sprzętu. Najprościej jest ograniczyć wybór do drzwi wyposażonych w zamek dysponujący jednym z następujących certyfikatów: świadectwo Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, przy czym jakość samych drzwi powinna być potwierdzona stosownym certyfikatem wystawionym  przez Instytut Techniki Budowlanej oraz tzw. Aprobatą Techniczną tegoż instytutu. Alternatywą mogą być drzwi o zwiększonej odporności na włamanie certyfikowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, wyposażone w zamek objęty atestem tego samego instytutu. Przy problemach z dokonaniem wyboru lub brakiem odpowiedniej oferty, należy prześledzić, czy dostępne drzwi oraz zamki dysponują certyfikatami wystawionymi przez którąś z następujących instytucji:

  • Zakład Technicznej Ochrony Mienia TECHOM,
  • Instytutu Mechaniki Precyzyjnej,
  • Centralnego Ośrodka Badawczego-Rozwojowego,
  • Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Policji,
  • Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

Drzwi balkonowe oraz inne oszklone powinny być wyposażone w zamek uniemożliwiający otwarcie ich od środka bez użycia klucza, przy zamkniętym na klucz zamku. Mowa tutaj o drzwiach wyposażonych w automatycznie odryglowujący się po naciśnięciu klamki zamek lub rygiel w postaci pokrętła. Cecha ta jest niezmiernie istotna a często pomijana – dlatego też z doświadczenia policyjnego wynika obserwacja wysokiej skuteczności włamań polegających na zbiciu szyby w drzwiach balkonowych i otwarcie zamka od wewnątrz. Same szyby można również pokryć przezroczystą folią antywłamaniową, oczywiście atestowaną.

Okna znajdujące się w skrajnych kondygnacjach, tj. na parterze lub pod dachem, należy wyposażyć w kraty, rolety antywłamaniowe lub w ostateczności atestowane zamki. Pozwoli to uniknąć włamania poprzez wysadzenie z zawiasów okna, dostępnego łatwo z ziemi lub z dachu budynku.

Firmy ubezpieczeniowe z reguły stawiają dodatkowe warunki zabezpieczenia wszelkich dodatkowych potencjalnych możliwości wejścia do budynku, takich jak balkony, daszki, przybudówki, tarasy, schody, stałe drabinki, kominy, garaże.

W razie uzasadnionej obawy zagrożenia włamaniem, warto rozważyć skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej oferującej monitoring przez okrągłą dobę. W dzisiejszych czasach tego typu usługa oscyluje wokół 100-200 zł na miesiąc, więc przy wartości znajdującego się w domu wyposażenia z pewnością jest to tylko niewielki ułamek łącznej kwoty.

Najlepszy system zabezpieczający dla domu objętego dodatkowo polisą ubezpieczeniową nie będzie wiele wart, jeśli sami domownicy nie będą przestrzegali kilku podstawowych reguł zachowania. Do takich najczęściej spotykanych błędnych zachowań zaliczyć można:

  • Ukrywanie biżuterii, gotówki, złota czy innych kosztowności w pozornie świetnie zamaskowanych schowkach. Wykwalifikowani włamywacze doskonale znają ludzką psychikę i będąc po raz pierwszy w nieznanym pomieszczeniu, zazwyczaj z dużą łatwością odnajdują kosztowności ukrywane za obrazami, w nogach stołów, w bieliźniarkach, w książkach, czy w jakichkolwiek innych miejscach.
  • Chowanie klucza pod wycieraczką, w doniczce z kwiatami, nad framugą drzwi. Tego typu zachowania są niezwykle łatwe do wykrycia, dzięki choćby ukrytej obserwacji otoczenia przez potencjalnego włamywacza.
  • Afiszowanie się ze stopniem zamożności. Jest to bardzo powszechnie spotykane zjawisko, jednak powodujące wyraźny wzrost zagrożenia włamaniem.
  • Zostawianie widocznych oznak dłuższej nieobecności, np. spowodowanej wyjazdem na urlop. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest poprosić kogoś z sąsiadów, zaufanych znajomych, rodzinę itp. aby regularnie odwiedzała dom sprawiając wrażenie bytności mieszkańców. Do tego typu czynności można zaliczyć wyjmowanie poczty ze skrzynki, zapalanie światła, przestawianie kwiatów na balkonie, parkowanie samochodu na podjeździe i inne dowody bytności mieszkańców w domu.
  • Zostawianie kluczy do dorabiania w przygodnych zakładach usługowych. Kwestia ta jest szczególnie istotna przy kluczach kodowanych, których dorobienie poza siecią producenta jest możliwe praktycznie wyłącznie poprzez wykonanie precyzyjnego odlewu.
  • Wynajmowanie do modyfikacji posiadanego systemu alarmowego firm bez odpowiedniego świadectwa certyfikacji wystawionego przez producenta. Częstym bowiem zjawiskiem jest wadliwe działanie tak serwisowanego alarmu – czasami jest to sytuacja niezamierzona przez wykonawcę, ale zdarzają się również celowe uszkodzenia, pod kątem przyszłego włamania.

Oprócz zachowań, których należy unikać, warto wspomnieć również o prostych sytuacjach, które pomogą zmniejszyć ryzyko włamania. Do tej grupy można zaliczyć:

  • Porozumienie z sąsiadami. Pod tym pojęciem kryje się współpraca pod kątem wzajemnej obserwacji oraz informowania o nietypowych sytuacjach wokół domu – np. pojawienia się nieznanych ekip remontowych, przechadzających się pozornie bez celu ludzi, zastawienia bramy wjazdowej przez samochód dostawczy, nietypowe hałasy dochodzące z domu, ludzi wnoszących lub wynoszących ciężki sprzęt bądź meble, itp.
  • Minimalizowanie wpuszczania obcych osób do domu. Wspomniana sytuacja dotyczy wszelkich niezamawianych wizyt, typu akwizytorzy, wróżbici, przedstawiciele handlowi, kolekcjonerzy starych książek, bądź innych przedmiotów, osoby kwestujące na różne cele, itp.
  • Oznaczanie cenniejszych przedmiotów w sobie tylko znany sposób. Z jednej strony może to być wykonywanie dyskretnych znaków, np. wycinanie symboli ostrym narzędziem, bądź tworzenie sygnatur pisakiem ultrafioletowym, z drugiej strony zwykłe spisywanie numerów seryjnych oraz innych cech pozwalających na jednoznaczne zidentyfikowanie przynależności danego przedmiotu.
  • Ścisłe przestrzeganie podstawowych reguł związanych z zamykaniem drzwi, okien, dodatkowych wejść poprzez strych lub garaż. Niestety, policyjne statystyki zawierają znaczną liczbę danych o włamaniach, których powodem było zwyczajne niedopatrzenie któregoś z domowników. Tym sposobem nawet najbardziej wyszukany system alarmowy okazuje się zupełnie bezużyteczny.

Przy zachowaniu wyżej wymienionych środków ostrożności wprawdzie nie zniwelujemy całkowicie możliwości włamania do naszego domu, ale możemy ją w wyraźny sposób ograniczyć, przy czym unikamy dodatkowych kosztów i nakładów pracy.

Ten artykuł powstał we współpracy z serwisem z poradnikami Jak To Zrobić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 Responses to Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *