Jak wybrać system monitoringu dla sklepu?

sklepMimo pozornej prostoty zadania wybór systemu monitoringu dla sklepu nie jest sprawą tak całkiem oczywistą.  Wymagania, jakie powinien spełnić taki system są następujące:

  • Możliwość obserwacji każdego z miejsc, w którym znajdują się klienci. Praktyka pokazuje, że do zapewnienia pełnego pola obserwacji wymagane są minimum cztery kamery kolorowe, a w przypadku sklepów samoobsługowych, z rozstawionymi ciągami regałów, dodatkowo po dwie kamery na każdy regał. Oczywiście liczba ta jest orientacyjna, przy mniej typowym planie sklepu może okazać się koniecznością zakup większej liczby kamer. Przed podjęciem decyzji koniecznie jest dokładnie rozplanowanie umiejscowienia kamer wizyjnych oraz oszacowania obejmowanego przez nie obszaru. Kamery powinny posiadać obudowę kopułkową oraz odpowiednio szeroki kąt widzenia. Urządzeniem sprawdzającym się w tym zadaniu jest kamera VACC-1512DN firmy Aper.
  • Identyfikacja twarzy klienta – w tym zastosowaniu najlepiej sprawdza się kamera umiejscowiona nad wejściem do sklepu, kolorowa, z obiektywem o rozmiarze zbliżonego do 3.6 mm. Przykładem odpowiedniej kamery tego typu jest VG C25 firmy Geovision. Praktyka pokazuje, że dobry jakościowo obraz umożliwiający identyfikację twarzy klienta sprawdza się również w postępowaniu dowodowych dotyczącym ewentualnego przestępstwa lub wykroczenia.
  • Jedna lub dwie kamery zewnętrzne – urządzenia powinny zapewniać możliwość ciągłej pracy zarówno w dzień, jak i w nocy. Powinny być to więc kamery czarnobiałe lub kolorowe z funkcją dzień-noc wyposażone w obudowę wandaloodporną IP66 oraz oświetleniem podczerwonym, takie, jak np. VG-C55IR firmy Geovision lub NVC – VS15BD/IR firmy Novus.
  • Rejestrator wideo – urządzenie rejestrujące sygnał wideo powinno umożliwiać zapis obrazu w jakości takiej, aby umożliwić identyfikację twarzy z kamery umieszczonej na wejściu do sklepu oraz gesty i czynności wykonywane przez klientów nawet w najbardziej oddalonym od kamery miejscu. Istotnym parametrem rejestratora jest liczba kanałów wejściowych lub inaczej mówiąc obsługiwanych urządzeń. Najpopularniejsze wartości tego parametru, ściśle powiązane z ceną urządzenia to cztery, osiem lub szesnaście kanałów. Przykładowym urządzeniem spełniającym swoją rolę w prostym systemie monitoringu jest np. PDR-S1004 firmy Aper.
  • Alarm wejściowy – umieszczony w drzwiach wejściowych oraz na zapleczu, jeśli takowe istnieją, aktywowany po opuszczeniu i zamknięciu sklepu, np. w godzinach nocnych, a nieaktywny w godzinach pracy. Tutaj wybór systemu alarmowego jest dosyć prosty i nie ma potrzeby się dokładnie rozpisywać na ten temat, a jako przykład jednego z typowych urządzeń podać można czujnik  RL-9811 firmy Eura.
  • Alarm magazynowy – pod tym pojęciem należy rozumieć czujnik alarmowy w postaci fotokomórki lub czujnika ruchu zabezpieczający newralgiczne pomieszczenia sklepu (np. magazyn) przed wejściem do nich osób niepowołanych. W odróżnieniu od alarmu wejściowego czujnik alarmu magazynowego funkcjonuje również w trakcie godzin normalnej pracy sklepu. Urządzeniem tego typu jest np. EPV BM3/230V/5L
  • Alarm wewnętrzny – system alarmowy wyposażony w czujniki ruchu reagujące na zmiany ciśnienia wewnątrz monitorowanego pomieszczenia wywołane poruszaniem się jakiegoś obiektu, np. włamywacza. Alarm tego typu aktywowany jest po zamknięciu sklepu. Urządzeniem spełniającym takie zadanie jest np. EPV BM3/230V/5L.
  • Alarm okienny – urządzenia alarmowe reagujące na zmiany położenia lub zbicie okna. Czujniki takie działają na zasadzie kontaktronów, alarm tego typu aktywowany jest po zamknięciu sklepu, jak np. RL-9805B firmy Eura.
  • Dodatkowe układy monitorujące – dobierane wedle potrzeby oraz możliwości budżetowych docelowego użytkownika. Do grupy tej zaliczyć można czujniki przeciwpożarowe, czujniki wody, czujniki widzialnego dymu, układy automatycznie odcinające zasilanie pomieszczenia w energię elektryczną, odcinające dopływ wody, gazu i wiele innych. Przykładowe urządzenia użyteczne w tego typu zastosowaniach to 0910UK firmy Kiddy, LD-63HS firmy Jablotron lub DK-1.NPs/gz firmy Gazex.

Aby skutecznie zintegrować kilka lub kilkanaście czujników alarmowych oraz system monitoringu wideo w jeden, sprawnie funkcjonujący system, konieczna będzie centrala zarządzająca alarmem. Przykładowym urządzeniem, które umożliwi taką współpracę jest centrala Integra 128WRL firmy Satel.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *