Źródła światła w systemach monitoringu

Aby system monitoringu wizyjnego, niezależnie od tego, czy jest to rozwiązanie analogowe, czy też cyfrowe, mógł działać poprawnie, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia obserwowanego miejsca. Zasada ta tyczy się zarówno obszarów położonych na zewnątrz budynków, jak również pomieszczeń wewnętrznych – biur, sklepów, domów itp. Często się można spotkać ze stwierdzeniem, jakoby utrzymywanie całonocnego oświetlenia wokół monitorowanych obiektów generowało bardzo wysokie koszty, niewspółmierne do rezultatów. Częściowo można uznać je za prawdziwe, jednak po przyjrzeniu się temu zagadnieniu, można dojść do odmiennych wniosków.

Do zapewnienia oświetlenia monitorowanego obszaru można wykorzystać różne rodzaje źródeł światła, są to:

  • Żarówka klasyczna – najbardziej znane, najtańsze w zakupie oraz najpowszechniej stosowane źródło światła. Ma ono jednak bardzo poważne wady, do których zaliczyć można bardzo niską wydajność (około 5 do 10 procent zużywanej przez żarówkę energii elektrycznej służy do wytworzenia światła, reszta zostaje utracona w postaci energii cieplnej) oraz niską trwałość pojedynczej żarówki – przeciętnie 1000 godzin pracy. Przykładowo, na oświetlenie niewielkiego parkingu przez biurowcem konieczne będzie zastosowanie minimum dziesięciu żarówek o mocy 100W każda, czyli łączne zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 1000W. Istnieją różne odmiany żarówek, np. halogenowe, jednak każda z nich charakteryzuje się równie niską wydajnością energetyczną.
  • Świetlówka, czyli lampa wyładowcza – podstawowe cechy odróżniające lampy wyładowcze od żarówek to znacznie wyższa wydajność (o średnio 40% w porównaniu do klasycznej żarówki żarnikowej) oraz większa żywotność, dochodząca nawet do 20 tysięcy godzin pracy. Jednak świetlówki cechuje zasadnicza wada uniemożliwiająca ich wykorzystanie w systemach monitoringu wideo – jest to efekt stroboskopowy. Prześledzenie klatka po klatce zapisu wideo z obszaru oświetlanego lampą wyładowczą ukaże nierównomierny stopień oświetlenia danej sceny, co szczególnie w kamerach z półautomatyczną lub pełni automatyczną optyką powoduje całkowitą bezużyteczność oświetlenia świetlówkami.
  • Lampy diodowe (LED) – jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które praktycznie eliminuje wady opisanych wyżej technologii, zapewniając jednocześnie długą żywotność, wysoką wydajność energetyczną oraz doskonałą jakość emitowanego światła. Wadą oświetlenia diodowego jest generowanie przez pojedynczą diodę światła punktowego, co oznacza, że do uzyskania światła rozproszonego konieczne jest zastosowanie reflektorów wielodiodowych o odpowiednio szerokim kącie padania światła. Tego typu rozwiązania są znacznie kosztowniejsze od chociażby typowych żarówek, jednak w ogólnym rozrachunku ekonomicznym koszt instalacji zostanie szybko zrównoważony przez zyski wynikające z długotrwałej eksploatacji i niskiego poboru energii elektrycznej.
  • Oświetlenie podczerwone – stosowane dosyć rzadko, ale może być przydatne w sytuacjach, gdzie operator systemu chce zachować pozory dyskrecji i nie zamierza oświetlać monitorowanego obszaru światłem białym. Oświetlenie podczerwone jest niewidzialne dla człowieka, jednak aby je w pełni wykorzystać, konieczne jest zastosowanie kamery czarno-białej lub typu dzień-noc. Urządzenia rejestrujące obraz kolorowy wyposażone są fabrycznie w filtr podczerwony, który niweluje całkowicie wszelkie korzyści wynikające z oświetlenia podczerwonego.
  • Termowizja – w ostatnich latach rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność z uwagi na wygodę zastosowania oraz stopniowo obniżające się koszty urządzeń składowych. Kamery termowizyjne znakomicie sprawdzają się przy monitorowaniu rozległych obszarów, dla oświetlenia których należałoby zastosować wiele silnych źródeł światła, podczas ochrony obwodowej (czyli obszarów o zmiennym, niezależnym od operatora oświetleniu), monitorowaniu wnętrz budynków itp. Specyfika pracy kamery termowizyjnej powoduje, że rejestrowany przez nią obraz jest całkowicie niezależny od warunków pogodowych, przejrzystości powietrza oraz innych parametrów optycznych otoczenia. Dodatkowo kamera termowizyjna znakomicie sprawdza się w zastosowaniach wymagających szybkiej identyfikacji obiektów na ekranie – umożliwia np. łatwe rozróżnienie sylwetki człowieka od psa nawet w warunkach słabego oświetlenia, co w przypadku obrazu rejestrowanego przez kamerę konwencjonalną jest w większości wypadków bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe.

Garść powyższych informacji z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję związaną z wyborem źródeł światła dla monitorowanego obszaru, autorzy mają nadzieję, że dzięki temu poradnikowi podejmiesz decyzję, która okaże się trafna przez wiele kolejnych lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy CCTV. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *