Złącza i okablowanie w systemach monitoringu CCTV IP

kableU podstaw każdego cyfrowego systemu monitoringu CCTV, niezależnie od tego, czy jest to prosty system obsługujący pojedynczy budynek, czy skomplikowany o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego system dla całego przedsiębiorstwa, leżą z pozoru trywialne zagadnienia związane z okablowaniem i rodzajem zastosowanych złącz. Jednak jak pokazuje praktyka, przeważająca większość problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu monitoringu ma swoje podłoże właśnie w nieprawidłowo dobranych parametrach okablowania lub fizycznych uszkodzeniach tego elementu.

W tym artykule przyjrzymy się więc podstawowym parametrom okablowania i złącz oraz regułom ich doboru do odpowiednich zastosowań.

  • Złącze RJ-45 – jest to powszechnie stosowane w przewodowych sieciach komputerowych zbudowanych według standardu Ethernet złącze ośmiostykowe. Występuje w trzech odmianach, standardowej (ang. straight-through) służącej do łączenia urządzeń (komputerów, drukarek, macierzy dyskowych itp.) z koncentratorami lub przełącznikami, skrosowanej (ang. crossover) służącej do bezpośredniego łączenia urządzeń oraz odwróconej (ang. rollover) stosowanej przez niektórych producentów do łączenia urządzeń sieciowych – odmiana ta jest rzadko spotykana. Każda z odmian charakteryzuje się innym ułożeniem par przewodów w złączu, schematy połączeń są powszechnie dostępne np. w internecie.
  • Skrętka – popularna nazwa kabla sygnałowego wykorzystywanego do budowy sieci przewodowych w standardzie Ethernet. Na rynku dostępne jest wiele odmian tego rodzaju okablowania, jednak do typowych zastosowań stosuje się tylko kilka z nich:
  1. UTP kat. 5 – jest to najprostszy typ kabla, nieekranowany, stosowany powszechnie do budowy sieci komputerowych o przepustowości do 100 Mbit/sek. Zaletą jest niska cena, wadą natomiast podatność na zakłócenia zewnętrzne.
  2. STP – wersja przewodu wyposażona w ekran z oplotu, dzięki czemu podatność na zakłócenia zewnętrzne jest znacznie niższa. Przy tym rodzaju okablowania niezwykle istotnym zagadnieniem jest prawidłowe uziemienie ekranu, bowiem w przeciwnym wypadku cały przewód pełni rolę anteny, a jego przepustowość jest bardzo niska.
  3. S-STP – skrętka podwójnie ekranowana, w której każda para przewodów jest ekranowania folią aluminiową, a dodatkowo całość pokrywa ekran wykonany z folii aluminiowej lub miedzianego oplotu. Ten typ okablowania jest najbardziej odporny na zakłócenia zewnętrzne, jest stosowany w standardzie 10GBase-T umożliwiającym uzyskanie teoretycznej przepustowości do 10Gb/sek. Okablowanie S-STP powinno być stosowane wszędzie tam, gdzie tylko budżet planowany na cyfrowy system monitoringu na to pozwala.
  • Światłowód – w cyfrowych systemach monitoringu CCTV IP wyższej klasy stosuje się praktycznie wyłącznie światłowody wielomodowe, najczęściej dwunastowłóknowe. Popularne na naszym rynku światłowody produkuje firma TeleFonica, np. dobrze nadający się do pomieszczeń i wnętrz budynków kabel o oznaczeniu Z-XzOTKtD12G62.5, czyli kabel z przeciwwilgociową taśmą aluminiową pod polietylenową powłoką, optotelekomunikacyjny, typu luźna tuba z żelem hydrofobowym wypełniającym ośrodek, ze wzmocnieniem z włókien aramidowych na ośrodku kabla oraz dużym promień maksymalnego ugięcia (110mm) co pozwala na jego zastosowanie w pomieszczeniach. Największą zaletą światłowodów jest całkowita niewrażliwość na zakłócenia zewnętrzne, co pozwala na ich bezproblemowe stosowanie np. w bezpośredniej bliskości urządzeń generujących pola elektromagnetyczne o silnym natężeniu, np. transformatorów, prądnic itp.
  • Złącza SC/ST – są to powszechnie stosowane złącza w technice światłowodowej. Złącze SC ma przekrój prostokątny, natomiast ST to typowe złącze bagnetowe. Przy tworzeniu nowych instalacji światłowodowych powszechnie stosowanym trendem jest wykorzystywanie złącz typu ST, z uwagi na oferowaną przez nie łatwość późniejszej modyfikacji okablowania.
  • Złącza FC oraz FDDI/MIC – są to rzadko obecnie spotykane złącza, głównie wykorzystywane przy tworzeniu sieci komputerowych według standardu FDDI, ich zastosowanie do tworzenia cyfrowego systemu monitoring CCTV IP jest niezalecane z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo niekompatybilności z urządzeniami dostępnymi na rynku.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *