Zintegrowane systemy CCTV

W niektórych zastosowaniach projektowanie systemu monitoringu CCTV metodą dobierania poszczególnych podzespołów może okazać się niepotrzebną stratą czasu. Typowym tego typu przykładem jest monitoring sklepu, magazynu lub parkingu, czyli w ogólnym zarysie pomieszczenia lub obszaru o stałym, znanym kształcie, stałej zabudowie i z góry znanym wykorzystaniu – a więc stałym ścieżkom klientów lub drodze pokonywanej przez parkujące samochody. Do takich jasno określonych zastosowań można wykorzystać zintegrowane systemy monitoringu.

Pod nazwą systemu zintegrowanego należy rozumieć w pełni funkcjonalny, gotowy oraz zamknięty system monitoringu. System tego typu z reguły składa się z jednostki centralnej, często stanowiącej rejestrator sygnału wideo wraz z monitorem, gdzie całość zamknięta jest w jednej obudowie oraz kilku urządzeń zewnętrznych, czyli w naszym wypadku kamer. System taki nie ma zazwyczaj możliwości poważniejszej rozbudowy, natomiast jego niezaprzeczalną zaletą jest kompletność – cała procedura uruchomienia sprowadza się do wyboru, zakupu, rozmieszczenia urządzeń składowych, podłączenia okablowania i włączenia właściwego systemu. Odpada tym samym konieczność żmudnego dostrajania parametrów każdej z kamer, konfigurowania jej w oprogramowaniu rejestrującym (lub też w rejestratorze wideo), dopasowywania algorytmów kompresji, jakości obrazu itp.

Drugim rodzajem systemów zintegrowanych są systemy, które można na potrzeby naszego poradnika nazwać modułowymi. Głównym elementem systemu jest jednostka centralna, którą zazwyczaj stanowi rejestrator wraz z monitorem (znakomitym przykładem takiego rozwiązania jest rejestrator AVL-683 zawierający wbudowany monitor ciekłokrystaliczny o przekątnej 19”), do której można za pomocą standardowego okablowania podłączyć do czterech kamer zewnętrznych, przy czym rodzaj kamer jest całkowicie dowolny i wybierany przez użytkownika. Po uruchomieniu rejestratora należy jedynie przy pomocy prostego panelu konfiguracyjnego wybrać żądane parametry obrazu i na tym w zasadzie kończy się procedura instalacji systemu.

Do wad opisanych rozwiązań niewątpliwie należy brak możliwości dalszej rozbudowy. Systemy tego typu są projektami zamkniętymi, o ściśle określonej funkcjonalności i nie należy ich brać pod uwagę w zastosowaniach, w których w bliżej nieokreślonej przyszłości może zaistnieć potrzeba dołączenia dodatkowej liczby kamery, kolejnego rejestratora, czy jakiejkolwiek innej funkcjonalności. Natomiast niepodważalna zaleta zintegrowanego systemu monitoringu to niska cena (niejednokrotnie o połowę niższa od analogicznego systemu otwartego) oraz prostota instalacji, uruchomienia oraz późniejszej obsługi. Mówiąc w uproszczeniu, taki system został skonstruowany pod kątem niedoświadczonych użytkowników oraz ściśle określonych zastosowań i w takiej sytuacji sprawdzi się znakomicie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy CCTV. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *