Zestawy do samodzielnego montażu monitoringu

Jeśli śledziłeś uważnie nasz cykl poradników, to zapewne spotkałeś się wielokrotnie ze stwierdzeniem, że przed zabraniem się za jakiekolwiek kwestie zakupowe oraz montażowe, najpierw należy gruntownie przemyśleć plan całości i wykonać mniej lub bardziej szczegółowy projekt systemu, jaki planujesz zamontować. Z pewnością przeczytałeś także uwagę dotyczącą tego, że na początku musisz sobie zadać pytanie, czego konkretnie oczekujesz od systemu alarmowego. Taka uwaga na samym początku artykułu jest istotna z tego względu, że w dzisiejszym poradniku zajmiemy się zestawami systemów monitoringu lub alarmowych przeznaczonymi do samodzielnego montażu.

Zaczniemy od najważniejszej kwestii – jakie są wady i zalety takich zestawów? Omówmy je pokrótce:

  • Zalety – niski koszt jednostkowy całości, łatwy, nieskomplikowany montaż (szczególnie dzięki temu, że praktycznie każdy zestaw na rynku wyposażony jest w wyczerpującą instrukcję montażu w różnych wersjach), funkcjonalność dostosowana do potrzeb amatorskich wraz z odpowiednio dobranym sprzętem o parametrach  spełniających wymogi użytkownika końcowego. W dużym skrócie – nie musisz zastanawiać się nad doborem poszczególnych urządzeń, rodzaju okablowania, zasilania, czy parametrów technicznych, wszystko otrzymujesz w postaci gotowej do rozmieszczenia w domu, sklepie, czy w dowolnym wybranym przez Ciebie miejscu.
  • Wady – zestawy do samodzielnego montażu mają z reguły bardzo typową funkcjonalność, czyli możliwość podłączenia niewielkiej liczby kamer, z reguły czterech (choć w droższych rozwiązaniach dostępne jest osiem kamer), a zawarte w pakiecie urządzenie rejestrujące oraz jego oprogramowanie dysponują z reguły podstawowymi funkcjami. Jeśli więc oczekujesz jakiejś nietypowej, specjalistycznej funkcjonalności, to z pewnością gotowe zestawy nie są dla Ciebie. Podobnie ma się sprawa z późniejszą rozbudową, przy zestawie przygotowanym przez producenta możliwości dalszej rozbudowy są albo bardzo utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Dodatkową wadą gotowego zestawu jest z reguły stosunkowo niewielka długość poszczególnych odcinków okablowania, co oznacza, że w przypadku rozleglejszych pomieszczeń, bądź instalacji może zajść konieczność łączenia przewodów lub wymiany na nowe o odpowiedniej długości.

Jeśli po przeanalizowaniu całości problemu doszedłeś do wniosku, że dla Twoich potrzeb bez problemu wystarczy gotowy zestaw, to śmiało możesz udać się na zakupy. Nie będziemy tutaj polecać konkretnych modeli, czy też producentów, bo rynek się szybko zmienia i już w krótkim czasie po publikacji tego artykułu nasza rada może okazać się nietrafna – ale z pewnością powinieneś kierować się takimi cechami zestawu, jak dobra, obszerna i czytelna instrukcja montażu oraz późniejszej eksploatacji systemu, rodzaj i długość zastosowanego okablowania (pozornie mało istotny detal może okazać się uciążliwym problemem, jeśli okaże się np. że producent zastosował nietypowe złącza, które uniemożliwiają łatwe i proste przedłużenie danego odcinka przewodu). Same parametry techniczne urządzeń są oczywiście także ważną cechą dobrego zestawu, ale praktyka pokazuje, że i tak najsłabszym ogniwem zainstalowanego systemu jest jakość okablowania, połączeń, linii zasilających oraz ewentualnego oprogramowania rejestratora sygnału wideo – i na te parametry powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

One Response to Zestawy do samodzielnego montażu monitoringu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *