Dziś przedstawimy Państwu prawie gotowy projekt systemu zabezpieczającego, który może zostać zastosowany w domu jednorodzinnym. System obejmuje opcjonalnie również garaż oraz piętro domu.
Zacznijmy więc od parteru – system zabezpieczający parter składa się z następujących urządzeń:
- Drzwi wejściowe – czujka ruchu Graphite, której rolą jest wykrywanie ruchu intruza. Opcjonalnie można zastosować model Graphite Pet, który będzie w stanie wykrywać obecność zwierząt domowych, np. psa lub kota i rzecz jasna nie wzbudzać po ich wykryciu alarmu. Na ościeżnicy drzwi należy umieścić czujnik magnetyczny S-4 oraz wibracyjny VD-1 – ich obecność umożliwi wczesne wykrycie prób wyważenia lub siłowego wyłamania drzwi, jak również ewentualne rozbicie szyby znajdującej się w skrzydle drzwiowym.
- Przedpokój – w tym pomieszczeniu warto umieścić manipulator, np. model INT-KLCD-GR, który umożliwi sprawną obsługę systemu, wraz z jego włączaniem i wyłączaniem podczas opuszczania bądź powrotu do domu. Przydatnym elementem będzie również sygnalizator dźwiękowo-świetlny, np. model SPW-220, którego zadaniem będzie wypłoszenie potencjalnego intruza, który mógłby próbować forsować drzwi wejściowe, a dodatkowo nie wzbudzać (jeszcze) alarmu na zewnątrz domu.
- Łazienka – w łazienkach znakomicie sprawdzają się czujniki zalania FD-1 chroniące przez awarią sieci wodociągowej, bądź po prostu przed nieuwagą mieszkańców.
- Salon – czujka ruchu Graphite lub Graphite Pet. Dodatkowo, jeśli salon wyposażony jest w kominek, warto rozważyć instalację czujnika tlenku węgla, np. DG-1 CO, pozwoli to uchronić mieszkańców przez niebezpieczeństwem zaczadzenia się wskutek niesprawności systemu wentylacji.
- Sypialnia – czujka ruchu Graphite lub Graphite Pet. Niezwykle istotnym zabezpieczeniem sypialni jest czujnik chemicznych substancji usypiających, np. DG-1 TCM. Urządzenie takie pozwoli zareagować w momencie wykrycia obecności w powietrzu chloroformu, eteru, bądź też innych substancji, których napastnicy z reguły używają do usypiania swoich ofiar.
- Garaż – w garażu przydatnym urządzeniem będzie dodatkowy manipulator służący do sterowania alarmem podczas wyjazdu samochodem, np. model INT-KLCD-BL z możliwością sterowania pilotem z wnętrza samochodu, również przy zamkniętej bramie. Przy samych drzwiach garażowych należy umieścić barierę podczerwieni Activa, która będzie stanowić najskuteczniejszy środek zapobiegawczy działaniom intruza. Samych napastników można również odstraszać po zainstalowaniu sygnalizatora SPW-220.
Dodatkowo każde z okien należy wyposażyć w czujnik wibracyjny VD-1 oraz magnetyczny S-4. Stanowić one będą skuteczne zabezpieczenie przeciwko wybiciu szyby oraz sforsowaniu (wyważeniu lub wyłamaniu) skrzydła okiennego. W miejscach, gdzie występują urządzenia gazowe, np. gazowy podgrzewacz wody, piekarnik, płyta kuchenna itp. należy umieścić czujnik gazów przemysłowych, np. G-3000 wykrywający wszystkie gazy stosowane w typowym domu, a mogące stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców. Wszystkie ciągi komunikacyjne, czyli np. korytarze, schody, przechodzone pomieszczenia należy wyposażyć w czujniki ruchu Graphite lub w razie potrzeby Graphite Pet.
Pewnym rozwiązaniem zwiększającym komfort mieszkańców może być zastąpienie czujek Graphite serią Aqua Luna. Urządzenie to jest połączeniem czujnika ruchu z modułem sterowania oświetleniem, co pozwoli na automatycznie włączanie i wyłączanie oświetlenia w żądanej części domu wraz z wykryciem obecności mieszkańców. Jest to element wpływający zarówno na komfort, jak i na stronę ekonomiczną całości – a kto nie chciałby płacić mniejszych rachunków za prąd?
Osobnym urządzeniem jest centrala sterująca systemem, np. z serii Integra. Powinna ona być umieszczona w najbardziej niedostępnym miejscu domu, np. w garderobie, w komórce na piętrze itp. Należy zwrócić szczególną uwagę na brak możliwości niezauważonego dostępu osób z zewnątrz, a więc niestety najpopularniejsze miejsce spotykane w praktyce, a więc strych lub piwnica zdecydowanie odpadają.
Mamy nadzieję, że na podstawie dzisiejszego opracowania będą Państwo w stanie samodzielnie dobrać sobie urządzenia do wymarzonego systemu alarmowego, a jego użytkowanie będzie bezproblemowe i efektywne.
One Response to Zabezpieczenie domu z garażem