Podczas planowania oraz instalowania systemu alarmowego lub innych metod na zabezpieczenie swojej posesji, warto poświęcić kilka lub kilkanaście minut i przeanalizować cały dom wraz z obejściem pod kątem bezpieczeństwa dla dziecka. Oczywiście jeśli nie masz drogi Czytelniku własnych dzieci, nie znaczy to, że nie znajdziesz w tym artykule niczego interesującego – być może przecież czasami będzie do Ciebie wpadać rodzina lub znajomi z dziećmi, a jeśli nawet nie, to i tak zapewne możesz dostrzec pewnie niedociągnięcia, które także mogą dla Ciebie stanowić potencjalne zagrożenie. Przejdźmy więc do meritum zagadnienia.
Zacznijmy więc od jednej z najbardziej niebezpiecznej sytuacji dla dziecka, a mianowicie upadku z wysokości. Dziecko może przez nieuwagę wypaść z okna, spaść z balkonu lub ze schodów, ewentualnie z piętra budynku. Należy więc obowiązkowo zadbać o kilka kwestii, które zmniejszą potencjalne zagrożenie do minimum – niektóre z podanych rozwiązań będzie można zrealizować jedynie w trakcie budowy domu, inne również mieszkając w już gotowym budynku:
- Zabezpieczenie okien – szerokie parapety umieszczone wyżej niż 50 centymetrów nad podłogą. Skrzydła okienne powinny dysponować pewnym i mocnym zamknięciem, którego dziecko przez nieuwagę nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć.
- Zabezpieczenie balkonów i tarasów – każdy balkon i taras powinien obowiązkowo być wyposażony w wysoką balustradę, wykonaną w sposób, który uniemożliwia wspięcie się na nią. Czyli przykładowo zamiast efektownych poziomych poprzeczek stalowych lepiej sprawdzi się balustrada wykonana z przezroczystych płyt szklanych lub matowych stalowych, na tyle gładkich i śliskich, żeby nie zapewniała uchwytu lub punktu zaczepienia. Wysokość balustrady powinna wynosić minimum 1 metr, optymalna to 120 centymetrów.
- Zabezpieczenie schodów – w przypadku schodów istotne są dwie kwestie. Po pierwsze należy zadbać to, aby krawędzie każdego stopnia nie miały ostrego zakończenia, które może spowodować poważne obrażenia, łącznie ze złamaniami, nawet podczas niegroźnego upadku. Aby zabezpieczyć krawędzie stopni, można zastosować dostępne na rynku specjalne nakładki (również ozdobne) wykonane z plastiku lub drewna, a także wyłożyć je specjalną matą antypoślizgową z odpowiednimi zakończeniami krawędziowymi. Drugą kwestią jest właśnie problem potencjalnego poślizgnięcia się na schodku. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku schodów o modnym, nowoczesnym wzornictwie, które wymaga gładkiej powierzchni z kamienia, szkła lub drewna. Nawierzchnia taka staje się bardzo śliska przy niewielki nawet stopniu zabrudzenia (np. piaskiem lub kurzem) oraz gdy jest mokra. W celu uchronienia siebie lub dziecka przed utratą równowagi należy albo zastosować wspomnianą powyżej matę antypoślizgową, albo na przykład elegancki chodnik materiałowy przymocowany do stopni tak, aby nie miał możliwości przemieszczania się. Wychodzimy tutaj z założenia, że schody wyposażone są w bezpieczną poręcz, wydaje się to na tyle oczywiste, że nie ma chyba większego sensu wspominanie o niej.
Oprócz upadków z większej wysokości na dziecko w domu mogą czekać także inne, niewykryte wcześniej zagrożenia, warto mieć je również na uwadze. Będą to na przykład niestabilne meble, szczególnie wysokie szafy i meblościanki mogą być niezwykle groźne. Jeśli dziecko lubi wspinać się na meble, aby zajrzeć na wyżej położone półki, należy koniecznie zadbać o solidne przymocowanie szaf do ściany tak, by nie było możliwości wytrącenia ich z równowagi i spowodowania upadku. Należy także obowiązkowo usunąć wszelkie meble, typu fotele, stoły, ławy, szafki itp. z bezpośredniego sąsiedztwa schodów, drzwi, balustrad oraz okien. Nietrudno przecież sobie wyobrazić dziecko, które wspina się na fotel, wychyla przez jego oparcie machając do mamy znajdującej się piętro niżej, po czym traci równowagę i wypada za barierkę. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozlokowanie gniazdek elektrycznych oraz przewodów zasilających różne domowe urządzenia. Czy dziecko może mieć do nich dostęp? Jeśli tak, to zadbajmy o to, by nie miało możliwości skrytej zabawy w miejscach, które mogą nieść za sobą zagrożenie porażeniem elektrycznym. Usunięcie z wnętrza domu wszelkich obiektów ostrych, szklanych lub ciężkich to kolejny krok na drodze zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa, wystarczy rozejrzeć się po domu próbując wyobrazić sobie wszystko, za pomocą czego można byłoby sobie zrobić krzywdę.
Oczywiście bezpieczeństwo dziecka w domu to podstawa – lepiej więc zaufać nawet przesadnie ostrożnej wyobraźni podsuwającej nam momentami nawet absurdalne obrazy, niż przeoczyć coś naprawdę podstawowego, nieprawdaż?