Bardzo dobrym testem na poprawność projektu oraz instalacji systemu alarmowego jest jego odporność na fałszywe alarmy. Niestety w praktyce często zdarza się, że świeżo uruchomiony alarm mimo teoretycznie poprawnego wykonania i dobrania odpowiednich urządzeń składowych notorycznie uruchamia alarmy, których podłożem są zwykłe zakłócenia, a nie sytuacje, w których system powinien podejmować działania interwencyjne. Spora liczba fałszywych alarmów jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, bowiem takie zdarzenia usypiają czujność użytkowników, a wtedy jest już prosta droga do zlekceważenia sygnału alarmowego wywołanego prawdziwym zdarzeniem.
Jeśli system generuje nadmierną liczbę fałszywych alarmów, najczęściej przyczyna leży w nieprawidłowym dostrojeniu czujników do parametrów otoczenia, w którym mają one pracować. Aby wykryć tego typu problemy, należy przeanalizować następujące zagadnienia:
- Znamionowy zasięg działania czujnika – detektor pracujący w obszarze wyraźnie mniejszym, niż określony przez producenta zasięg znamionowy jest bardzo częstą przyczyną wywoływania fałszywych alarmów. Skrócenie zasięgu pracy czujnika w większości przypadków powoduje znaczne podwyższenie jego wypadkowej czułości, co jak łatwo się domyśleć, powoduje jego częstsze uaktywnienie. Praktyka pokazuje, że nie należy uruchamiać czujników na obszarze o powierzchni mniejszej od około 40-60% od jego zasięgu znamionowego.
- Zmienne oświetlenie – niektóre kategorie czujników (np. ruchu, temperatury itp.) są wrażliwe na nagle zmieniające się warunki oświetleniowe. Nie należy więc ich umieszczać w pomieszczeniach oświetlanych światłem pulsacyjnym, a w normalnych warunkach należy zwrócić uwagę, by sam czujnik nie był skierowany bezpośrednio na żarówkę lub inne źródło światła. Częstym powodem fałszywego alarmu bywa też czujnik nakierowany na okno, które o określonej porze dnia jest bezpośrednio oświetlane przez promienie słoneczne.
- Zmienna temperatura – fałszywe alarmy mogą być wywoływane przez okresowo uruchamiające się urządzenia generujące znaczne skoki temperatur, jak np. grzejniki, piece elektryczne, bądź gazowe, silniki spalinowe itp.
- Wibracje – sytuacja bardzo podobna do opisanej powyżej, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na stopień wytwarzanych wibracji wskutek pracy rozmaitych urządzeń.
- Niestabilne poziomy zasilania – jest to jeden z najczęściej spotykanych problemów, którego skutkiem są fałszywe alarmy. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie osobnej linii zasilającej wszystkie czujniki, która jest odporna na zakłócenia zewnętrzne, powodowane między innymi przez cyklicznie uruchamiające się i wyłączające urządzenia elektryczne lub spadki napięć spowodowanych przez wysokie obciążenie sieci energetycznych.
- Oddziaływanie zewnętrznego pola magnetycznego lub elektrycznego – tego typu sytuacje trudne są do wykrycia, jednak można się przed nimi uchronić unikając umieszczania czujników w okolicach urządzeń elektrycznych takich, jak prądnice, lub wielkogabarytowych przedmiotów wykonanych z ferromagnetyków.
- Błędy sprzętowe – fałszywe alarmy czasami mogą zostać spowodowane niedopracowaną konstrukcją samego czujnika. Stosunkowo często spotykane są sytuacje, kiedy czujnik pracujący przez długi okres czasu bez wzbudzenia (tzn. bez zaistnienia sytuacji alarmowej) nagle ni stąd, ni zowąd potrafi wygenerować całkowicie fałszywy alarm.
Oczywiście opisane powyżej przypadki nie są jedynymi powodami występowania fałszywych alarmów, jednak wiele pozostałych, takich jak zakłócenia pracy czujników poprzez obecność zwierząt, czy też czynników atmosferycznych, zmiennej wilgotności, nieprawidłowego montażu, nieprawidłowego doboru parametrów itp. można uniknąć już na poziomie projektu systemu alarmowego – wystarczy uważnie prześledzić pozostałe nasze poradniki.