Do konkretnego zastosowania cyfrowego systemu monitoringu CCTV IP, a w szczególności kamer wideo niezbędna jest choćby pobieżna orientacja w kwestii dostępnych rodzajów obudów oraz związanych z nimi typów kamer. Niniejszy artykuł zawiera garść informacji, które z pewnością pozwolą dobrać odpowiedni rodzaj kamery w zależności od planowanego zastosowania. Najczęściej spotykane kamery to:
- Typu Box – najpowszechniej spotykany typ kamery, nie tylko w systemach monitoringu, znakomicie nadający się do wnętrz pomieszczeń. Obudowa typu BOX jest dla większości ludzi praktycznie tożsama z pojęciem kamery.
- Typu Bullet – klasyczna obudowa o kształcie walca, często o wzmocnionej konstrukcji. Obudowa tego typu stosowana jest najczęściej do rejestrowania obrazu w trudnych warunkach atmosferycznych lub w miejscach o wysokim stopniu zanieczyszczenia. Popularnym dodatkiem do kamery w obudowie typu Bullet jest dodatkowy moduł oświetlenia podczerwonego umożliwiający rejestrowanie obrazu w ciemności.
- Typu Dome – obudowa w kształcie kopułki (półkuli), przeznaczona do monitorowania wnętrz pomieszczeń. Jest często stosowana w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie dyskretnego wyglądu kamery oraz odpowiedniej estetyki rozwiązania monitoringu. Oprócz tego typ Dome zawiera szeroką gamę rozwiązań odpornych na zniszczenie, które znajdują powszechne zastosowanie w miejscach narażonych na wandalizm, np. parkingi samochodowe, więzienia itp.
- Zintegrowane – grupa ta obejmuje kamery zintegrowane w jednej obudowie z obiektywem (bez możliwości demontażu) lub z siłownikiem sterującym położeniem kamery. Zaletą tego rozwiązania jest z jednej strony odporność na nieautoryzowaną modyfikacją kamery (np. kradzież obiektywu lub uszkodzenie siłownika sterującego, co uniemożliwi podgląd danego obszaru), a z drugiej prostota montażu i późniejszej obsługi urządzenia.
- Kamery szpiegowskie – pod tym nieco niefortunnym określeniem kryje się cała grupa urządzeń takich jak mikrokamery, kamery PIR (ukryte w czujnikach ruchu) oraz kamery płytkowe, których główną cechą są niewielkie rozmiary, umożliwiające ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie dyskrecji.
Ogólnie rzecz biorąc, można przyjąć następujący podział ze względu na miejsce zastosowania kamery – we wnętrzach pomieszczeń, gdzie zauważalność kamery jest polecana, stosuje się kamerę w obudowie typu Box, jeśli natomiast istotnym elementem jest dyskrecja, w grę wchodzi obudowa typu Dome lub mikrokamera. Do zastosowań zewnętrznych najlepiej nadają się urządzenia w obudowie typu Bullet lub rozwiązania zintegrowane, w zależności od zapotrzebowania. Pozostałe grupy urządzeń, czyli obudowy wandaloodporne oraz kamery szpiegowskie stosuje się zgodnie z ich przeznaczeniem w miejscach narażonych na uszkodzenie lub wymagających maksymalnej dyskrecji.