Ochrona strefowa domu

Jednym z zasadniczych elementów poprawnie zaprojektowanego i skutecznie działającego systemu zabezpieczającego dom jednorodzinny jest oparcie się na kilku systemach alarmowych o różnych zasadach działania. W sporym uproszczeniu można określić tę metodę jako ochronę strefową. Idea tego rozwiązania polega na utworzeniu kilku stref wokół domu, które będą pracować w oparciu o różne rozwiązania, niezależnie od siebie – dzięki temu potencjalny napastnik nawet po sforsowaniu jednej ze stref najprawdpodobniej będzie miał na tyle uśpioną czujność, że nie zauważy lub zlekceważy system alarmowy kolejnej strefy ochrony. Najbardziej klasyczny przykład zaplanowania stref ochronnych będzie przedstawiał się następująco:

  • Strefa nr 1 – zewnętrzna. Do strefy tej zaliczymy ogrodzenie oraz okalający posesję trawnik na zewnątrz tegoż ogrodzenia, jeśli rzecz jasna istnieje. W zależności od konstrukcji samego płotu należy wybrać alarm z grupy impedancyjnych, sensorowych, elektrycznych lub wstrząsowych – np. w przypadku najbardziej prostego i popularnego ogrodzenia z siatki przeplatanej znakomicie sprawdzi się alarm impedancyjny – w tym przypadku okablowanie systemu może zostać doskonale zamaskowane wśród prętów i oczek siatki i jego wykrycie, szczególnie po zmroku będzie wręcz niemożliwe.  Alarmy typu światłowodowego lub sensorowe sprawdzają się najlepiej w ogrodzeniach o charakterze stałym, pozbawionych elementów elastycznych – np. betonowych. Czujniki alarmowe należy wtedy umieścić albo przy podstawie muru ogrodzeniowego od strony wewnętrznej (w miejscach niedostępnych dla napastnika z zewnątrz) lub przeciwnie – na szczycie ogrodzenia. Obie te lokalizacje umożliwią szybkie uruchomienie czujników w momencie naruszenia integralności ogrodzenia lub podczas zwyczajnej próby jego pokonania.
  • Strefa nr 2 – obejmuje obszar między ogrodzeniem, a ścianami budynku. Wybór systemu zabezpieczającego dla tej strefy musi zostać podyktowany specyfiką terenu. W większości przypadków najbezpieczniejszym rozwiazaniem podziemnym będzie system impedancyjny reagujący na wszelkie zmiany oporności w sieci czujników elektrycznych. W przypadku terenu o wysokiej wilgotności należy zadbać o szczególnie dokładną izolację wszelkich połączeń elektrycznych. Jeśli zdecydujesz się na zabezpieczenie oparte o technikę światłowodową, zwróć uwagę na to, że czujniki światłowodowe umieszczone pod nawierzchnią utwardzoną nie będą w stanie wykryć ugięcia gruntu w stopniu wystarczającym do wywołania alarmu, natomiast urządzenia sensorowe są wrażliwe na zakłócenia zewnętrzne – jeśli w otoczeniu Twojego domu znajduje się ruchliwa ulica, plac budowy, linia kolejowa lub lotnisko, najprawdopodobniej alarm sensorowy nie będzie działał prawidłowo.
    Na powierzchni gruntu możesz rozważyć umieszczenie czujników pracujących na zasadzie kurtyny podczerwieni, jednak wcześniej musisz przeanalizować wszelkie możliwości wywołania fałszywych alarmów – np. poprzez spadające z drzew liście, przemieszczające się krzewy, przebiegające zwierzęta itp.
  • Strefa nr 3 obejmuje ściany zewnętrze budynku wraz z ochroną wszelkich otworów wejściowych oraz okiennych. Szczegółowe omówienie tych zagadnień znajdziesz w innych poradnikach z naszej serii zabezpieczeń, tutaj więc wymienimy tylko najbardziej typowe rozwiązania, czyli drzwi antywłamanione z odpowiednio wysokiej klasy zamkami i zawiasami antywyważeniowymi, okna wyposażone w szyby antywłamaniowe oraz czujniki stłuczenia szyby lub otwarcia skrzydła okiennego, jak również szereg dodatkowych zabezpieczeń garażu, piwnicy, strychu oraz dachu, uniemożliwiające dotarcie do wnętrza domu poprzez popularne luki w zabezpieczeń.
  • Strefa nr 4 – czyli jak z pewnością się domyślasz obejmująca wnętrze domu. Tutaj z kolei prym wiodą systemy wykrywania ruchu oparte na zasadzie pomiaru wahań ciśnienia powietrza, temperatury lub mikrofalowe (najlepiej stosować mieszaninę wszystkich rodzajów) oraz dodatkowa ochrona przed obecnością gazów takich jak metan lub propan-butan, tlenek węgla itp., która nie wchodzi bezpośrednio w skład systemów zabezpieczających przed włamaniem, ale również stanowi niezwykle istotny element wpływający na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

W podsumowaniu niniejszego opracowania warto podsunąć jeszcze jedną koncepcję, która jest zaskakująco często lekceważona, a jej znaczenie jest przecież niebagatelne. Mowa o zleceniu instalacji systemu zabezpieczającego w każdej strefie poprzez innego wykonawcę – dzięki temu nie istnieje niebezpieczeństwo wycieku kompletnych informacji na temat naszych zabezpieczeń. Każda z firm instalatorskich będzie przecież dysponowała tylko częścią wiedzy i nawet w przypadku naruszenia tajemnicy przez nieostrożnych pracowników, nasz dom pozostanie bezpieczny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty monitoringu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *