Technologią, która stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku, są urządzenia bezprzewodowe. Nietrudno wskazać ich zalety nawet z punktu widzenia laika, jednak warto mieć nieco głębsze rozeznanie w tej kwestii.
- Zalety – zastosowanie urządzeń bezprzewodowych mimo nieco wyższej ich ceny jednostkowej mogą wyraźnie zredukować sumaryczne koszty całego systemu monitoringu. Szczególnie przydatne mogą okazać się w sytuacji, gdzie wykonanie i poprowadzenie systemu okablowania strukturalnego może być uciążliwe lub wręcz niemożliwe – typowym przykładem tego typu trudności jest rozległy teren monitorowany, przez który przebiega mocno uczęszczana droga, rzeka, gdy odległości pomiędzy urządzeniami przekraczają fizyczne możliwości okablowania lub gdy obiekt monitorowany należy do zabytków i w związku z tym nie ma możliwości uzyskania zezwolenia na wykonanie instalacji przewodowej.
- Wady – podstawową wadą urządzeń bezprzewodowych jest ich wysoka wrażliwość na zakłócenia zewnętrzne oraz przeszkody fizyczne obecne w torze transmisji sygnałów. Aby uniknąć tego typu problemów, konieczne jest niezwykle dokładne wykonanie projektu planowanego systemu monitoringu oraz przeprowadzenie odpowiednich obliczeń dla każdego z urządzeń z osobna. Dodatkowo należy być świadomym tego, że warunki pracy mogą ulegać ciągłym zmianom, co może powodować zakłócenia funkcjonowania urządzeń mimo poprawnie przeprowadzonego i wdrożonego projektu.