Nowe technologie – macierze dyskowe, wady i zalety

Kolejnym zagadnieniem omówionym w cyklu „nowe technologie” będą macierze dyskowe. Termin ten przeciętnemu użytkownikowi kojarzy się z kosztownym, skomplikowanym i trudnym w użyciu urządzeniem i w części będzie to opinia słuszna. Jednak w rozbudowanym cyfrowym systemie monitoringu CCTV IP zastosowanie macierzy dyskowych jako nośnika danych będzie praktycznie nieodzowne.

  • Zalety – głównymi zaletami macierzy dyskowych są rozmiar przestrzeni dyskowej oraz łatwość zarządzania urządzeniami składowymi – czyli po prostu wygodna i bezproblemowa wymiana dysków twardych oraz dokładanie nowych. Nie można pominąć również funkcji ochrony danych, które oferuje większość dostępnych na rynku macierzy dyskowych, czyli praca w trybach RAID i inne specjalizowane rozwiązania umożliwiające automatyczne tworzenie kopii zapasowych i duplikowanie zapisywanych danych. W niektórych zastosowaniach korzystną cechą może okazać się fakt scentralizowania przechowywanych danych – szczególnie widoczne jest to w rozległych systemach monitoringu, w których poszczególne rejestratory rozmieszczone są na całym obszarze objętym ochroną.
  • Wady – niewątpliwą wadą macierzy dyskowych jest ich wysoki koszt jednostkowy. Przy planowaniu wykorzystania macierzy dyskowych jako nośnika danych należy zwrócić szczególną uwagę na kompatybilność urządzenia z już posiadanym sprzętem. Istnieją bowiem znane przypadki niekompatybilności urządzeń pochodzących od różnych producentów. Pewną niedogodnością może być również wymóg dysponowania odpowiednimi kwalifikacjami przez instalatora, jednak w systemach monitoringu o stopniu skomplikowania wymagającym zastosowania macierzy dyskowej, taki wymóg jest raczej sprawą oczywistą.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *