Przy projektowaniu małego i taniego systemu monitorującego, najczęstszym problemem staje się wybór właściwego rejestratora wideo. Kamer w niskich cenach jest wręcz zatrzęsienie, większość z nich oferuje zbliżone możliwości, więc dobór optymalnej nie nastręcza większych problemów, zwłaszcza, że ewentualny błąd łatwo jest naprawić ponosząc przy tym stosunkowo niewielkie wydatki. Z rejestratorami sytuacja ma się znacznie gorzej, grupa najtańszych urządzeń na rynku obejmuje raptem kilka, może kilkanaście modeli, a ich wady i zalety mają zasadniczy wpływ na wydajność i skuteczność działania cyfrowego systemu monitoringu CCTV IP. W niniejszym artykule przedstawimy więc kilka z dostępnych urządzeń, kładąc nacisk na ich główne wady i zalety, tak, aby ułatwić wybór początkującemu użytkownikowi.
- AVC760 oraz urządzenia z nim spokrewnione, np. AVC761, AVC762, CPD560 to najtańsze urządzenia na rynku. Niestety niska cena pociągnęła w tym wypadku za sobą kilka istotnych wad, do których zaliczyć należy bardzo słabe oprogramowanie, wysoką awaryjność urządzenia i powiązaną z nią nienajlepszą obsługą serwisową, słaby dostęp do wnętrza rejestratora, celem chociażby wymiany dysku twardego oraz niska jakość zapisanego sygnału wideo. Ogólnie rzecz biorąc urządzenie to można zastosować jedynie w sytuacji naprawdę ograniczonego budżetu.
- Aper PDR-S1004 jest rejestratorem o nieco wyższej cenie od wspomnianego wyżej AVC760, mającym możliwości (i w związku z tym również wady) zbliżone do poprzednika. Jednak na plus należy zapisać możliwość łatwego dostępu do dysku twardego oraz nieco bogatsze w możliwości oprogramowanie sterujące. Z opinii użytkowników wynika również nieco wyższy stopień bezawaryjności urządzenia, jednak nie należy traktować tego argumentu jako rozstrzygającego.
- BCS-0404LN – urządzenie o teoretycznie znacznie nowocześniejszej konstrukcji i wynikających z niej większych możliwościach. Faktycznie, z jednej strony rejestrator ten umożliwia zapis czterech niezależnych kanałów wideo w trybie 25 klatek na sekundę przy zastosowaniu kompresji algorytmem H.264, oprogramowanie dysponuje bogatą gamą różnych funkcji dodatkowych, ale z drugiej strony podgląd archiwalnego nagrania pojedynczego kanału jest niezwykle uciążliwy, a działanie sporej części funkcji programowych niestety pozostawia sporo do życzenia.
- Ganz DR4N – W ostatnich miesiącach cena tego urządzenia znacznie spadła, co pozwoliło zamieścić je w grupie rejestratorów najtańszych. W rzeczywistości jest to mocno okrojona wersja znacznie droższego rejestratora tej firmy o oznaczeniu DR4N-DVD, opisywany model np. został pozbawiony możliwości nagrywania obrazu na płytach DVD, a jego oprogramowanie zostało okrojone do jedynie absolutnie niezbędnych funkcji. Jeśli w planowanym zastosowaniu skromne możliwości tego rejestratora okażą się wystarczające, to zakup tego modelu może okazać się dobrym posunięciem, zwłaszcza, że wśród różnych, pozytywnych lub negatywnych opinii na jego temat raczej nie wymienia się nadmiernej awaryjności samego urządzenia.
- Optiva VODVR – urządzenie zbliżone możliwościami do wymienionego powyżej Ganza DR4N, jednak umożliwiające zastosowanie do czterech dysków twardych. Wadą opisywanego urządzenia jest brak obsługi dysków SATA, co wymusza stosowanie przejściówek ze standardu ATA (nie zawsze tego typu rozwiązanie działa) oraz bardzo głośna praca samego rejestratora, z uwagi na zastosowanie w nim hałaśliwych wentylatorów.
- VTVision VTV-N-2104 – ostatni z opisywanych w niniejszym artykule tanich rejestratorów. Urządzenie dysponuje dosyć rozbudowanym oprogramowaniem, które liczbą funkcji przewyższa pozostałe wymienione w tym artykule rejestratory, ustępując jedynie sprzętowi BCS. Cechą charakterystyczną dla rejestratora VTVision jest bardzo dobra, wydajna i stabilna współpraca z kamerami IP w sieci lokalnej, natomiast przy kamerach wykorzystujących publiczne łącza internetowe (tzn. publiczne adresy IP, obecność „po drodze” routerów lub bramek sieciowych) urządzenie wykazuje poważne niedociągnięcia, objawiające się brakiem połączenia, gubieniem fragmentów sygnału lub dodawaniem zakłóceń do nagrania. Możliwe jednak, że producent rozwiąże te problemy w przyszłej wersji urządzenia lub dzięki umożliwieniu aktualizacji oprogramowania rejestratora.
Oprócz urządzeń dedykowanych do rejestracji sygnału wideo, warte rozważenia mogą być specjalistyczne karty rozszerzeń dla komputerów PC. Sytuacja ta staje się szczególnie korzystna w momencie dysponowania komputerem, który może zostać przeznaczony do roli rejestratora sygnału. Zakup karty rejestratora wideo wiąże się z wydatkiem kilkuset zł (na dzień pisania tego artykułu), z polecanych kart można wymienić np. Alnet PRO4/25/xIP lub GeoVision GV600/4, do zakupionego urządzenia można wykorzystać jeden z tanich lub wręcz darmowych pakietów aplikacji monitoringu wideo i stosunkowo tanim kosztem uzyskać pełnowartościowy sprzęt pełniący rolę rejestratora danych systemu monitoringu. Wadą tego rozwiązania jest wyższy stopień skomplikowania budowy oraz samej obsługi oraz znacznie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów eksploatacyjnych – oprócz awarii samego sprzętu lub oprogramowania rejestrującego należy uwzględnić możliwość pojawienia się usterki komputera lub systemu operacyjnego.