Przygotowany przez nas artykuł może zainteresować osoby, które z różnych przyczyn garażują samochód w pewnej odległości od domu – może dla przykładu w garażu wolnostojącym, wspólnym dla dwóch rodzin czy też tak często spotykanych na polskich osiedlach z wielkiej płyty, garażach we wspólnej zabudowie betonowej, popularnie zwanych „jamnikami”. Niezależnie od okoliczności, systemu nadzorujący garaż i zapewniający bezpieczeństwo zaparkowanego w nim samochodu wymaga pewnych specyficznych cech, które omówimy w niniejszym artykule.
Zacznijmy od określenia tego, czego oczekujemy od systemu zabezpieczenia garażu odległego od domu. Jak łatwo się domyśleć, podobnie jak w przypadku typowych systemów alarmowych najbardziej pożądaną funkcją będzie powiadomienie właściciela oraz ewentualnie odpowiednich służb, typu policja. O ile w przypadku garażu przydomowego wszelkie alarmy bez problemu mogą przyjmować formę dźwiękową, o tyle w odległym obiekcie taki sposób alarmowania nie ma żadnego sensu. W tym momencie większości czytających te słowa (może z wyłączeniem profesjonalistów z tej dziedziny) przyjdzie na myśl opcja przekazywania alarmu za pomocą łącza internetowego. Jest to poniekąd zupełnie słuszny pomysł, jednak spójrzmy na to od strony praktycznej – skąd bowiem wziąć dostęp do Internetu w wolno stojącym garażu? Wiązałoby to się z całą operacją układania okablowania, bądź też instalacji łącza bezprzewodowego, co dodatkowo wiąże się z kosztami i niebezpieczeństwem związanym z wandalizmem – celowym (w przypadku zawodowych włamywaczy i złodziei), bądź też zupełnie przypadkowym, np. dzieci grające w piłkę.
Rozwiązanie jest bardzo proste i jak pokazuje praktyka, niezwykle skuteczne. Wystarczy zrealizować system alarmowy z powiadamianiem poprzez SMS/MMS, np. korzystając z modułu GSM-4 PS firmy Satel. Jedyny problem w tym momencie to sprawdzenie, czy wewnątrz garażu urządzenie jest w stanie komunikować się z siecią GSM, mówiąc potocznie, czy „łapie zasięg”. Pozostałe cechy systemu monitoringu garażowego z pewnością będzie w stanie dobrać samodzielnie uważny czytelnik naszego cyklu poradników, ale wspomnimy tutaj ogólnie o czujnikach ruchu wewnątrz garażu, czujniku otwarcia drzwi (bramy garażowej) oraz ewentualnie czujniku podczerwieni. Dodatkowe, bardziej skomplikowane rozwiązania w postaci stałego monitoringu wideo wydają się nie mieć większego sensu, według autorów najzupełniej wystarczy monitorowanie bramy garażowej oraz ruchu wewnątrz pomieszczenia. Wszelkie alarmy wzbudzone przez te czujniki powinny zostać przekazane drogą SMS do właściciela oraz ewentualnie do najbliższego komisariatu policji. Oczywiście wcześniej należy się z daną jednostką policji skontaktować i upewnić się, że taka forma powiadamiania zostanie zaakceptowana, w tym celu zapewne konieczne będzie przedłożenie certyfikatów zgodności z normami, jakimi powinien cechować się zainstalowany sprzęt.
Osobnym punktem do omówienia może być konfiguracja modułu powiadamiania SMS, ale ponieważ jest to mocno zróżnicowane zagadnienie w zależności od producenta modułu, wymienimy tylko najbardziej typowe opcje takich urządzeń, czyli:
- Własna karta SMS (dostarczona przez użytkownika systemu), z dowolnej sieci komórkowej, tak aby zapewnić możliwość regularnego doładowywania konta (jeśli będzie to rozwiązanie oparte o metodę prepaid) lub abonamentu miesięcznego, dodatkową cechą jest znajomość numeru, z którego zostanie wysłany SMS ostrzegawczy, co pozwala przeważającą większość telefonów skonfigurować tak, aby odróżniać wiadomości z tego numeru od zwykłych SMSów.
- Możliwość przesyłania powiadomień w postaci MMSów, z załączonymi np. nagraniami audio oraz zdjęciami wykonanymi przez urządzenie rejestrujące obraz – tego typu funkcjonalność jednak nie będzie konieczna w omawianym przypadku.
- Możliwość sterowania modułem za pomocą własnego telefonu – uprzednio należy skonfigurować urządzenie tak, aby rozpoznawało nasz numer telefonu, wtedy za pomocą SMSów o odpowiedniej składni można komunikować się z systemem alarmowym nie ruszając się z domu – można np. zażądać raportu dziennego, lub czasowo zawiesić jego działanie, np. udostępniając samochód osobie, która nie wie o istnieniu alarmu.
Podsumowując rozważania, można stwierdzić, że taki system może być niezwykle użyteczny, a jednocześnie stosunkowo niedrogi i prosty do wykonania, wymaga jedynie znajomości podstawowych technik majsterkowania i łączenia przewodów.
One Response to Monitoring garażu wolnostojącego