Klawiatury (zwane w fachowych folderach również manipulatorami) są jednym z często lekceważonych składników domowych systemów alarmowych, a przecież jakby na to nie spojrzeć, to właśnie z klawiaturą mamy jako użytkownicy najczęściej do czynienia, dodatkowo element ten jest najbardziej widocznym elementem całego systemu. Tak więc dziś przyjrzymy się bliżej klawiaturom, ich podstawowej funkcjonalności oraz parametrom, jakie możemy znaleźć w najpopularniejszych na rynku rozwiązaniach.
Zacznijmy od najprostszych modeli. Wśród prostych systemów alarmowych oferujących kilka podstawowych funkcji bardzo popularne są zestawy, które można określić jako gotowce. W skład takiego zestawu wchodzi komplet urządzeń oraz elementów (typu okablowanie, złączki, uchwyty itp.) niezbędnych do stworzenia w pełni funkcjonalnego alarmu, który można łatwo zainstalować w domu lub mieszkaniu korzystając z zamieszczonej instrukcji montażu lub też skorzystać z usług fachowej firmy instalatorskiej. Tego typu rozwiązania z reguły zawierają również dedykowaną na potrzeby alarmu klawiaturę, która w klasycznej postaci składa się z panelu sterującego z kilkoma przyciskami, typu Włącz/Wyłącz oraz sterujących odpowiednimi funkcjami. Jeśli takie rozwiązanie nam wystarcza, można śmiało pokusić się o jego zakup i uruchomienie, natomiast jeśli w przyszłości chcielibyśmy rozbudować posiadany system alarmowy, lepiej jest przemyśleć całość przed instalacją. W tym drugim wypadku newralgicznym elementem będzie klawiatura. Znajdująca się w zestawie z całą pewnością nie pozwoli na skorzystanie z dodatkowych funkcji, trzeba więc będzie rozważyć zakup klawiatury uniwersalnej, wielofunkcyjnej. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie klawiatury numerycznej, wyposażonej w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, z możliwością programowania. Tego typu urządzenia współpracują z większością dostępnych na rynku gotowych zestawów alarmowych (jednak dobrze jest się upewnić przed zakupem, czy akurat z naszym zestawem również. Tego typu informacje można znaleźć w internecie lub bezpośrednio u sprzedawcy), umożliwiając łatwe dostosowanie do własnych potrzeb, niejednokrotnie nawet lepsze modele klawiatur zawierają dedykowane interfejsy, które pozwalają na błyskawiczny montaż i podłączenie urządzenia do naszego systemu alarmowego. Unika się w ten sposób konieczności żmudnego podłączania każdej z linii sygnałowej do jednostki centralnej klawiatury. Tego typu zestaw będzie znakomicie spełniał swoją rolę, umożliwiając łatwą rozbudowę o dodatkowe funkcje w przyszłości. Nie należy również pomijać niebagatelnego znaczenia przyzwyczajeń – jeśli musielibyśmy zmienić klawiaturę sterującą, to wraz z nią wszyscy użytkownicy (domownicy) stanęliby przed koniecznością nabrania nowych nawyków oraz nauczenia się obsługi zupełnie nowego urządzenia. W przypadku podłączenia nowej funkcji do klawiatury uniwersalnej, dotychczasowy sposób obsługi pozostaje niezmieniony, a dochodzi jedynie dodatkowy element.
Drugim rodzajem klawiatur są urządzenia dedykowane do sterowania automatyką domową. Są to z reguły rozbudowane centrale umożliwiające współpracę z szeregiem urządzeń domowych – systemami alarmowymi, monitoringiem, sterowaniem oświetleniem, ogrzewaniem, bramą wjazdową, zraszaniem trawnika i dowolnymi innymi zautomatyzowanymi urządzeniami domowymi. Do najpopularniejszych produktów na rynku zaliczyć można centralki Integra oraz Risco. Tutaj raczej należy się zdać na opinię firmy instalatorskiej, bowiem teoretycznie każda z centralek uniwersalnych będzie w stanie poradzić sobie ze stawianymi jej zadaniami, ale w praktyce różnie to bywa – a można śmiało przyjąć, że doświadczone ekipy instalatorskie mają doskonałą orientację w kwestii tego, jakie centralki współpracują z jakimi systemami automatyki domowej, a jakie konfiguracje mogą powodować problemy, potocznie mówiąc „gryźć się”. Nasza rola jako użytkownika końcowego na tym etapie będzie niestety sprowadzać się do wyboru strony estetycznej i kosztowej urządzenia, bowiem szczegółowy opis wszelkich możliwych kombinacji klawiatur, centralek i automatyki domowej znacznie wykracza poza ramy naszego artykułu, na dodatek autorzy zalecają powierzenie tematu profesjonalistom – jest to bowiem temat, w którym nawet najbardziej ambitny amator może sobie nie dać rady.