Kiedy warto stosować elektrozawory?

Jednym z najmniej popularnych rozwiązań w systemach alarmowych przeznaczonych dla domów jednorodzinnych są elektrozawory, z naszego punktu widzenia zdecydowanie niesłusznie. Postaramy się więc dziś przyjrzeć tym elementom oraz przedstawić najpopularniejsze scenariusze ich zastosowania.

Pod pojęciem „elektrozawór”, jak łatwo się domyśleć kryje się zwykły zawór, który jednak nie jest kontrolowany manualnie, ale jego sterowaniem zajmuje się zewnętrzny układ elektryczny. W połączeniu z centralą alarmową systemu alarmowego może stanowić to znakomite rozwiązanie rozbudowujące możliwości systemu, jakim dysponujemy w naszym budynku – w końcu centralka nie musi kontrolować jedynie oświetlenia, czujników, rolet, automatyki bramy lub garażu itp. Wyróżniamy dwa podstawowe typy elektrozaworów – do wody oraz do gazu.  Ich zastosowanie pozornie jest niezbyt potrzebne, ale w połączeniu z odpowiednio dobranymi czujnikami nagle okazuje się, że elektrozawory znakomicie sprawdzają się w zaawansowanych systemach alarmowych. Rozważmy dwa powszechnie stosowane scenariusze oraz możliwości ich rozbudowy o zawory:

  • System monitoringu wody, a ściślej rzecz biorąc ochrona przed zalaniem. Typowym rozwiązaniem, bardzo zresztą popularnym jest instalacja czujnika wody w najniżej położonym miejscu domu i/lub w miejscu newralgicznym – jak na przykład węzeł instalacji wodnej. Ale czujnik pozwoli jedynie na wykrycie faktu zalania, co samo w sobie może okazać się mocno niewystarczające w sytuacji, gdy np. właściciele domu wyjechali na urlop. W tym momencie na scenę wkracza elektrozawór wodny. Odpowiednio zaprojektowana instalacja takiego zaworu (najlepiej na głównej rurze wodociągowej lub w innym kluczowym miejscu) w połączeniu z czujnikiem jest w stanie uchronić dom przez zniszczeniami spowodowanymi przez wodę. Wystarczy podłączyć zawór do głównej centralki sterującej naszym systemem, wtedy nawet drobny wyciek wody spowoduje uruchomienie alarmu przez czujnik i na podstawie jego sygnału centralka aktywuje elektrozawór, odcinając całkowicie dopływ wody do domu.
  • Analogiczna sytuacja występuje w przypadku zaworów gazowych – tutaj również dobrze rozplanowane czujniki w połączeniu z elektrozaworem podłączonym do głównego systemu alarmowego oraz do kluczowego miejsca instalacji gazowej pozwolą zlikwidować zagrożenie w zarodku po prostu odcinając dopływ gazu do budynku. Szczególnie ważną kwestią przy czujnikach gazu jest ich prawidłowe umieszczenie (np. wysokość od podłoża), niezbędne informacje znajdą Państwo w innych poradnikach znajdujących się w naszym serwisie.

Dodatkowo godnym polecenia rozwiązaniem jest instalacja elektrozaworów równolegle z zaworami sterowanymi ręcznie.  Taka konfiguracja jest na tyle elastyczna, że pozwala awaryjnie korzystać z wody i/lub gazu w domu w razie awarii elektrozaworu – w normalnych warunkach dopływem wody steruje elektrozawór, zaś zwykły zawór ręczny jest zakręcony. W razie awarii tego pierwszego (konstrukcja elektrozaworów zawsze powoduje ich zamknięcie w razie awarii) budynek nie jest całkowicie pozbawiony wody (zakładamy zwykłą awarię zaworu, a nie wyciek wody), gdyż można awaryjnie odkręcić wtedy zawór ręczny, pomijając w ten sposób linię wodną zabezpieczoną zaworem elektrycznym. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku instalacji gazowych.

Oczywiście powyższy poradnik bardzo powierzchownie ujmuje zagadnienia elektrozaworów w systemach alarmowych, ale z pewnością pozwoli na poznanie podstawowych ich zastosowań.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy alarmowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *