Kamery termowizyjne i ich zastosowanie

Ostatnimi czasy na rynku zaczynają się pojawiać kamery termowizyjne o stosunkowo dobrej jakości wykonania oraz przyzwoitych parametrach, dodatkowo, co chyba najbardziej interesuje potencjalnego klienta, również w korzystnych cenach. W kolejnym artykule z kategorii poradników dla początkujących przedstawione zostaną więc typowe scenariusze, w których zastosowanie kamer termowizyjnych może przynieść zauważalne korzyści. Przed przejściem do opisu tych scenariuszy należy jednak mieć pewną orientację w zaletach i wadach kamer termowizyjnych, czyli między innymi:

  • Niewrażliwości na zewnętrzne warunki oświetleniowe – kamera termowizyjna pracuje znakomicie nawet w całkowitej ciemności, dzięki czemu unika się konieczności instalacji systemu zewnętrznego oświetlenia, a co się z nim wiąże – również niebezpieczeństwa powstania głębokich cieni w monitorowanym obszarze, w których może z powodzeniem ukryć się potencjalny napastnik.
  • Niewrażliwości na warunki pogodowe – deszcz, śnieg, mgła itp. nie wpływa w sposób znaczący na jakość obrazu rejestrowanego przez kamerę.
  • Brak możliwości identyfikacji – specyfika pracy kamery termowizyjnej oraz uzyskiwany przez nią obraz stanowią poważną przeszkodę przy próbach identyfikacji szczegółów zarejestrowanego obiektu, niezależnie od tego, czy będzie to sylwetka ludzka (niemożliwe jest rozpoznanie twarzy), samochód (nie ma możliwości odczytu tablicy rejestracyjnej), czy dowolny inny obiekt.

Mając powyższe informacje na uwadze, można przejść do kolejnej części artykułu, czyli przykładów typowego zastosowania kamer termowizyjnych, które przyniesie znaczące korzyści w porównaniu z urządzeniami klasycznymi. Do takich przykładów należą między innymi:

  • Inteligentne systemy rozpoznawania obrazu – po tym szeroko rozumianym pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju systemy detekcji ruchu, wykrywania obecności danego obiektu lub jej braku, zliczania liczby rejestrowanych obiektów itp. O ile nie zachodzi konieczność dokładnej identyfikacji obiektu, a jedynie stwierdzenie jego obecności, ruchu lub braku, kamery termowizyjne mogą sprawdzać się w tym zastosowaniu znakomicie.
  • Systemy ochrony zewnętrznej (obwodowej) – w tym zastosowaniu najlepiej widoczne będą zalety kamer termowizyjnych. Po pierwsze, umożliwią one wykrywanie potencjalnego zagrożenia nawet w ciemnościach i w niekorzystnych warunkach pogodowych (czyli teoretycznie okresach największego nasilenia czynów przestępczych), po drugie, nie pociągają za sobą konieczności instalowania dodatkowego oświetlenia, co może mieć szczególnie istotne znaczenie przy monitorowaniu osiedli mieszkaniowych. Dodatkową zaletą braku oświetlenia jest po prostu brak ostentacyjnego demonstrowania obecności kamery monitorującej. Po trzecie, kamery termowizyjne dadzą operatorowi możliwość błyskawicznego określenia rodzaju zarejestrowanego obiektu (sylwetka ludzka, zwierzę, niesiony przez wiatr worek itp.) i wyeliminowania fałszywych alarmów – co w przypadku kamer konwencjonalnych może być znacznie utrudnione.
  • Monitorowanie rozległych obszarów – np. placów magazynowych, parkingów itp. Zastosowanie kamer konwencjonalnych wymusza instalację kosztownych systemów zapewniających intensywne oświetlenie całej przestrzeni monitorowanej, przy kamerach termowizyjnych z uwagi na ich specyfikę działania dodatkowe oświetlenie jest zbędne.
  • Monitorowanie wnętrz budynków – przy wykrywaniu intruzów, którzy mogli się ukryć w godzinach pracy celem przeczekania do zamknięcia biur, pomieszczeń itp.
  • Monitorowanie miejsc użyteczności publicznej – zastosowanie to można określić również jako odwrotność funkcji systemu monitorującego, bowiem celem monitorowania miejsc użyteczności publicznej może być nie tylko ochrona mienia przez wandalizmem, ale również ochrona ludzi przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Doskonałym przykładem takiego zastosowania może być kamera termowizyjna umieszczona w tunelu kolejowym, w tunelu metra lub w okolicach kolejowej trakcji elektrycznej – umożliwi ona wykrycie obecności osób w tym obszarze i podjęcie kroków, które pozwolą uniknąć potencjalnej tragedii.

Oczywiście, jak w każdym innym przypadku, również decyzja o wyborze kamery termowizyjnej powinna być poprzedzona szczegółową analizą wad i zalet tego typu rozwiązania, bowiem wszelkie nieprzygotowane posunięcia z pewnością negatywnie wpłyną na funkcjonowanie tak zaprojektowanego systemu monitorującego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kamery przemysłowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *