Kamery panoramiczne

Kamery panoramiczneNiedawno pojawiły się na rynku nowe rozwiązania w postaci kamer panoramicznych w stosunkowo niskich cenach. W kolejnym poradniku z naszego cyklu przedstawimy pokrótce wady i zalety tych urządzeń.

Zacznijmy najpierw od dokładnego sprecyzowania pojęcia kamery panoramicznej – jest to kamera wyposażona w obiektyw umożliwiający rejestrowanie obrazu o kącie widzenia 180 lub 360 stopni. Jedyna różnica pomiędzy kamerą klasyczną, a panoramiczną to właśnie obiektyw, a więc wszystkie pozostałe zagadnienia związane z parametrami kamery pozostają stałe (możesz z nimi zapoznać się w innych poradnikach z naszej serii).

Wśród niewątpliwych zalet kamer panoramicznych możemy wymienić:

  • Znacznie większy obszar rejestrowany przez kamerę w porównaniu do urządzeń klasycznych. Oznacza to, że w sporej części sytuacji jedna kamera 180 stopni lub 360 stopni może  z powodzeniem zastąpić kilka kamer klasycznych.
  • Znakomita skuteczność w monitoringu dużych pomieszczeń, np. hal fabrycznych, supermarketów, parkingów podziemnych itp. Pojedyncza kamera panoramiczna umieszczona na suficie w centralnym punkcie pomieszczenia jest w stanie objąć cały monitorowany obszar i rejestrować obraz o jakości umożliwiającej swobodny podgląd sytuacji.
  • Potencjalna łatwość, szybkość i koszt instalacji w porównaniu z kilkoma urządzeniami klasycznymi mającymi zapewnić podobną funkcjonalność.
  • Nowoczesna konstrukcja teoretycznie ułatwiająca współpracę z szeroką gamą urządzeń rejestrujących dostępnych na rynku, z uwagi na obsługę nowoczesnych standardów – co niekoniecznie sprawdza się w przypadku urządzeń starszych generacji.
  • Wysoka jakość obrazu pozwalająca na swobodne dokonywanie zbliżeń oraz innych czynności związanych z obróbką obrazu.

Niestety, nawet najlepsze rozwiązania mają swoje wady. W wypadku panoramicznych kamer cyfrowych będą to:

  • Zniekształcenia obrazu poza centralnym punktem, szczególnie widoczne w przypadku stosowania kamer o kącie widzenia 360 stopni.
  • Koszt pojedynczego urządzenia – kamery panoramiczne są obecnie jednymi z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu na rynku systemów monitoringu, co niestety przekłada się na wysoką cenę.
  • Stosowanie przybliżeń cyfrowych (popularnie zwanych zoomem) – nawet najlepszy algorytm obróbki obrazu nie będzie dawał efektów choćby porównywalnych z klasycznym, analogowym zoomem optycznym.
  • Wysokie wymagania dotyczące pozostałego osprzętu wchodzącego w skład systemu monitorującego, zwłaszcza urządzenia rejestrującego, które musi obsługiwać format kompresji obrazu H.264 oraz wysoką rozdzielczość obrazu.
  • Konieczność zastosowania wysokowydajnej sieci komputerowej jako medium transmisyjnego, z uwagi na wysoką rozdzielczość rejestrowanego obrazu i co się z tym wiąże – sporą ilość transmitowanych danych.
  • Konieczność przeszkolenia personelu obsługującego system z uwagi na nieco odbiegającą od klasycznych systemów funkcjonalność i algorytmy przetwarzania obrazu.

Na podstawie wyżej wymienionych zalet i wad kamer panoramicznych na pewno będziesz w stanie samodzielnie ocenić przydatność tego typu urządzenia w planowanym przez Ciebie systemie monitoringu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kamery przemysłowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *