Kamera wideo w drzwiach wejściowych

Jeśli mieszkasz w bloku lub w innym miejscu narażonym na niepożądane kontakty z uprzykrzającymi życie sąsiadami, niewychowanymi dziećmi lub psami, domokrążcami lub ogólnie niemile widzianymi osobami, możesz pomyśleć nad zainstalowaniem niewielkiej, niewidocznej z zewnątrz kamery wideo. Spytasz zapewne, po co? Oczywiście celem będzie rejestrowanie aktywności przed drzwiami wejściowymi do Twojego domu lub mieszkania, które pozwoli Ci jednoznacznie określić sprawców np. porysowania drzwi, śmiecenia na wycieraczce, czy dziecięcych kawałów w postaci naciskania dzwonka i ucieczki. Jak zrealizować taki system rejestrujący? Wbrew pozorom jest to bardzo proste zadanie, postaramy się je opisać w dalszej części artykułu.

Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być wybranie miejsca na umieszczenie kamery. Jeśli planujesz dać wszystkim do zrozumienia, że obszar wokół Twoich drzwi jest monitorowany, umieszczając w tym celu ostentacyjnie widoczną dla wszystkich kamerę, to oczywiście powinieneś zrobić to tuż nad drzwiami, tak aby obraz obejmował jak największy obszar, a samo urządzenie było na wysokości uniemożliwiającej jego zniszczenie przez np. dzieci. Ale z praktyki wyniesionej przez autorów tego opracowania wynika, że najskuteczniejsze są kamery ukryte przed wzrokiem osób postronnych. Idealnym miejscem do umieszczenia takiego miniaturowego urządzenia jest włącznik dzwonka lub światła, albo wizjer w drzwiach, zwany potocznie „judaszem”. Autorzy polecają szczególnie rozwiązanie z kamerą w wizjerze. Na rynku istnieje szereg kamer dostosowanych wzorniczo i gabarytowo do roli szpiega w wizjerze, jednym z wielu przykładów takich urządzeń będzie np. kamera   KPC-190DV firmy VtVision. Umieszczenie kamery w wizjerze niesie za sobą dodatkowe zalety, o których będzie mowa w kolejnym akapicie.

Po wybraniu miejsca montażu trzeba skupić się na zasilaniu. Większość urządzeń pracuje w oparciu o zasilanie prądem stałym o napięciu 12V, co oznacza, że wszelkie próby montażu na zewnątrz, np. w dzwonku są skazane na niepowodzenie (mamy dostęp tylko do prądu zmiennego 220V), o ile nie planujemy ciągnąć dodatkowego okablowania zasilającego do przetwornicy z wnętrza domu. Niezależnie od tego, jak poprowadzimy przewody zasilające, zawsze będą one widoczne. Natomiast kamera umieszczona w wizjerze pozwala na przeprowadzenie okablowania po wewnętrznej stronie skrzydła drzwiowego, w sposób absolutnie niewidoczny dla osoby postronnej – całe rozwiązanie nie będzie na pierwszy, ani nawet na drugi rzut oka różniło się od zwyczajnego wizjera!

Decydując się na zakup urządzenia, warto pomyśleć o wersji bezprzewodowej, unikniemy wtedy problematycznego ciągnięcia okablowania do rejestratora sygnału wideo. Niezwykle istotną cechą wybranej przez nas kamery powinien być jak najszerszy kąt widzenia, nawet kosztem innych parametrów technicznych. Kamery o kącie widzenia 150-170 stopni sprawdzą się doskonale w planowanym przez Ciebie zastosowaniu. Jeśli skupić się na pozostałej części elementów składających się na gotowy system, warto rozważyć opcję spotykaną często w wideodomofonach (np. GENWAY VIDI-P1V8D), czyli urządzenie skupiające w jednym monitor, panel kontrolny oraz rejestrator sygnału wideo – można wtedy zamontować je blisko drzwi wyjściowych mając od razu wygodny w użyciu i funkcjonalny system, który niejako przy okazji może pełnić również rolę wideodomofonu w wersji dyskretnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kamery przemysłowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *