Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

włamywaczZabezpieczenie mieszkania przed włamaniem pozornie nie nastręcza większych problemów. Jednak skuteczna realizacja tego zadania niesie za sobą zupełnie inny ciężar gatunkowy. Wszystko rozbija się o dokładnie przemyślany projekt, pozytywny rezultat tego kroku znacznie upraszcza pozostałą część problemu.

Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie możliwości nieautoryzowanego dostępu do mieszkania z punktu widzenia złodzieja. Typowe mieszkanie ma raptem kilka otworów wejściowych – są to odpowiednio drzwi wejściowe, okna zwykłe, balkon wraz z oknem i drzwiami balkonowymi, sporadycznie dochodzi do tego piwnica bądź garaż. Mając więc powyższe dane, należy skupić się na posiadanych zabezpieczeniach każdego z potencjalnych wejść, rozważyć ich skuteczność oraz zaprojektować rozbudowę niewystarczających zabezpieczeń.

Należy mieć jednak na uwadze, że nie istnieje stuprocentowa metoda zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem, jednak każde z zastosowanych zabezpieczeń w mniejszy lub większy sposób może utrudnić włamywaczowi dostanie się do środka – a w efekcie przyśpieszyć jego rezygnację z zaplanowanych czynności.

Zabezpieczenia okien:

Istnieje na rynku szereg rozwiązań umożliwiających zwiększenie odporności okna na próby włamania. Należą do nich:

  • Kraty – metoda bardzo skuteczna o ile montaż krat został prawidłowo wykonany. Każda próba sforsowania tego zabezpieczenia musi się odbywać na widoku publicznym, dodatkowo wiąże się z koniecznością wyrwania lub przepiłowania kraty, a więc czynnością generującą sporo hałasu. Poważnym minusem kraty okiennej jest estetyka takiego rozwiązania, a w zasadzie jej brak.
  • Rolety antywłamaniowe – jest to rozwiązanie znacznie bardziej estetyczne, jednak o zdecydowanie niższej skuteczności działania. Wiąże się również z koniecznością pamiętania o każdorazowym zaciąganiu rolet przed opuszczeniem mieszkania.
  • Zamki okienne uniemożliwiające otwarcie okna z zewnątrz – koszt takiego rozwiązania waha się od 30 do 150 zł za pojedynczy zamek, jest to opcja godna polecenia w sytuacji, gdy istniejące okna wyposażone są w niskiej jakości lub zużyte już zamki.
  • Folia antywłamaniowa – służy do pokrycia szyb okiennych, jest bardzo skutecznym sposobem zabezpieczenia szyby przed wybiciem. Oczywiście nie zapewnia stuprocentowej ochrony szyby, jednak sforsowanie okna zabezpieczonego folią antywłamaniową wiąże się z koniecznością wywołania sporego hałasu.
  • System alarmowy – elektroniczne systemy alarmowe dedykowane dla ochrony okien składają się z czujników otwarcia okna oraz czujników kontaktronowych monitorujących stan szyby. Ich zaletą jest możliwość montażu bez potrzeby kucia ścian. Cena rynkowa za dobry system tego typu wynosi od 700 złotych w górę.
  • Alarm zbliżeniowy – jest to alarm zewnętrzny, pracujący na zasadzie monitorowania przestrzeni na zewnątrz okna i reagujący na wszelki ruch w tym obszarze. Wielkość monitorowanej przestrzeni wynosi z reguły od 1 do 5 metrów. System ten sprawdza się znakomicie w miejscach, gdzie nie występują czynniki wpływające na wywoływanie fałszywych sygnałów alarmowych, jak np. ptaki, gałęzie drzew, luźno zwisające przewody itp. Poważną wadą tego typu alarmów jest dosyć wysoka podatność na fałszywe alarmy spowodowane opadami deszczu lub śniegu.

Zabezpieczenia drzwi:

Szczegółowy opis drzwi antywłamaniowych przedstawiono uprzednio w artykule pt. Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?, tutaj więc zaprezentowany zostanie krótki szkic niektórych rozwiązań.

  • Podstawowym elementem drzwi włamaniowych powinien być certyfikat oraz Aprobata Techniczna wystawiona  przez Instytut Techniki Budowlanej. Drzwi, które takimi dokumentami nie dysponują, nie mogą być rozważane jako skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem.
  • Istotne elementy skrzydła drzwiowego o bardzo wysokiej skuteczności to bolce antywyważeniowe oraz zamek. Najlepszym rozwiązaniem jest zamek umieszczony wewnątrz skrzydła, zamki o montażu powierzchniowym są w teorii znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Bardzo ciekawą cechą niektórych zamków jest niemożność otwarcia ich od wewnątrz, jeśli zostały zamknięte od zewnątrz. Chroni to drzwi przed otwarciem w hipotetycznej sytuacji włamania przez okno. Dla włamywacza zostaje wtedy droga powrotna przez to samo okno.
  • Drzwi antywłamaniowe składają się ze skrzydła wraz z ościeżnicą metalową. Drzwi bez ościeżnicy lub z ościeżnicą drewnianą nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed włamaniem w porównaniu do zwyczajnych drzwi wejściowych.
  • Warto przeanalizować klasę zabezpieczenia oferowaną przez drzwi. Do mieszkania w typowym bloku wystarczą drzwi klasy A lub B, w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu bardziej narażonym na potencjalne włamania sprawdzą się tylko drzwi klasy C.

Zabezpieczenia piwnicy lub garażu:

Piwnica lub garaż przydomowy również powinny być zabezpieczone w odpowiednio skuteczny sposób. Praktyka pokazuje, że najlepiej sprawdzają się w tym celu bramy przesuwne w wypadku garażu oraz solidne drzwi w wypadku piwnicy.  Zarówno brama garażowa jak i drzwi piwnicy powinny być zamykane od środka, nie od zewnątrz, tak pozornie drobny detal bardzo skutecznie powstrzymuje potencjalnych włamywaczy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *