Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?

W dzisiejszych czasach decyzja o wyborze drzwi antywłamaniowych, niezależnie od tego, czy ich przeznaczeniem jest mieszkanie, czy dom, przynosi nie tylko korzyści bezpośrednio związane z bezpieczeństwem, ale również w wielu wypadkach stanowi znakomity argument umożliwiający negocjowanie niższych stawek ubezpieczeniowych. Dokonanie prawidłowego wyboru może pozornie wydawać się dla laika sprawą trudną, jednak przy znajomości kilku podstawowych zagadnień dotyczących drzwi antywłamaniowych problem ulegnie zdecydowanemu uproszczeniu.

Podstawową kwestią, która ma znaczenie fundamentalne dla zapewnienia rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa domu lub mieszkania, a nie tylko dobrego samopoczucia właściciela jest uświadomienie sobie, że pod pojęciem „drzwi antywłamaniowych” należy rozpatrywać zestaw składający się z ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego. Wszelkie oferty dotyczące drzwi antywłamaniowych montowanych na istniejących już ościeżnicach, należy od razu odrzucić, bowiem takie drzwi nie zapewniają nawet minimalnie większego poziomu bezpieczeństwa w porównaniu do standardowo instalowanych drzwi wejściowych. Dobra ościeżnica drzwi antywłamaniowych powinna charakteryzować się następującymi cechami:

  • Konstrukcja w pełni metalowa, wykonana najlepiej ze stali hartowanej. Jedynie elementy odpowiadające za estetykę zewnętrzną mogą być pokryte drewnem.
  • Odporność na przewiercenie, wyważenie lub wyłamanie ościeżnicy. Cecha ta powinna być potwierdzona stosownym certyfikatem wystawionym  przez Instytut Techniki Budowlanej oraz tzw. Aprobatą Techniczną tegoż instytutu.
  • Odpowiednio głębokie osadzenie w ścianie – do tego celu zazwyczaj stosowane są stalowe pręty bądź kotwy.
  • Minimum trzy zawiasy wykonane z wysokogatunkowej stali, uniemożliwiające wysadzenie skrzydła drzwiowego z zewnątrz.

Jeśli ościeżnica spełnia powyższe warunki, należy skupić się na konstrukcji skrzydła drzwiowego. Cały zestaw drzwi antywłamaniowych powinien dysponować odpowiednim certyfikatem, w którym między innymi wymieniona będzie klasa zabezpieczenia, do której należą drzwi. Najniższy poziom zabezpieczeń oferują drzwi klasy A, najwyższy rozwiązania z klasy C. Cechy dobrego skrzydła drzwiowego są następujące:

  • Najpowszechniejszą konstrukcją drzwi antywłamaniowych dobrej klasy jest stalowa rama wzmocniona kratownicą ze stalowych prętów. Poszycie zewnętrzne powinno być wykonane z blachy stalowej (rzadziej stosowane jest duraluminium) o grubości od 1 do 2 lub więcej milimetrów. Wnętrze skrzydła powinno być wypełnione niepalną substancją wygłuszającą (ten element pełni rolę środka podnoszącego komfort, nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo), np.  styropianem, pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Elementy drewniane mogą występować jedynie w roli wykończeniowej.
  • Niezwykle istotnym elementem jest zamek. Powszechnie stosowane są zamki ryglowe składające się z trzech lub więcej bolców. Drzwi wyższej klasy dysponują kilkunastoma ryglami wysuwającymi się w trzy strony. Tego typu zamki podnoszą znacząco cenę drzwi, wprowadzają dodatkowo utrudnienia przy montażu oraz późniejszej eksploatacji drzwi (konieczność wykonania i okresowego czyszczenia otworów wpustowych na bolce w ścianach i podłodze), ale zapewniają najwyższy poziom zabezpieczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, by wkładka zamka była wymienna (element często lekceważony do momentu zagubienia klucza), jak również na to, czy dysponuje ona odpowiednimi atestami jakościowymi. Sam zamek powinien dysponować Aprobatą Techniczną, w której będzie określony sposób zabezpieczenia go przez przewierceniem bądź wybiciem. Klucze zamka powinny być wykonane w sposób uniemożliwiający dorobienie ich przez nieautoryzowany zakład – dobrze sprawdzają się w swojej roli klucze z kartami kodowymi bądź o patentowanej konstrukcji
  • Bolce antywyważeniowe to pozornie mało znaczący element, jednak praktyka pokazuje ich istotne znaczenie dla ogólnego poziomu bezpieczeństwa drzwi. Bolce te są elementami zamocowanymi na stałe (nie chowają się przy otwieraniu drzwi) do wewnętrznej krawędzi skrzydła, pomiędzy zawiasami. Przy zamkniętych drzwiach korpus bolca antywyważeniowego wpuszczany jest w otwór technologiczny w ościeżnicy na głębokość kilku centrymetrów. Ta cecha praktycznie uniemożliwia wyważenie drzwi bez zwracania uwagi otoczenia.
  • Metalowy próg jest elementem często pomijanym, jednak pełni on rolę zabezpieczenia przed próbą wyważenia drzwi od dołu. Praktycznie wszystkie skrzydła drzwiowe po swojej spodniej stronie posiadają rozwiązania umożliwiające regulowanie wysokości w pewnym określonym przez producenta zakresie, tak więc obecność progu uniemożliwi potencjalnemu napastnikowi celowe skrócenie skrzydła celem wprowadzenia pod nie podnośnika i wyważenia skrzydła z zawiasów.

Oprócz wybrania konkretnego rozwiązania dotyczącego ościeżnicy wraz ze skrzydłem drzwiowym, należy też rozważyć formę zamaskowania drzwi z zewnątrz. Zdecydowanie okrycie drzwi materiałem do złudzenia przypominającym klasyczne drzwi wejściowe dla potencjalnego napastnika nie będzie informacją sugerującą obiekt potencjalnego zainteresowania, jak to bywa w wypadku efektowych, rzucających się w oczy drzwi antywłamaniowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *