W ostatnich latach możemy zaobserwować nagły wzrost popularności automatycznych bram wjazdowych jako nieodzownego składnika domu jednorodzinnego. W kolejnym artykule z cyklu naszych poradników przyjrzymy się tym urządzeniom pod kątem bezpieczeństwa jakie oferują poszczególne rozwiązania, bowiem słabo chroniona brama jest z reguły miejscem, przez które przestępcy dostają się na teren posiadłości.
Ogólnie można przyjąć, że występują dwa zasadnicze rodzaje bram wjazdowych – przesuwne oraz uchylne. Przypatrując się dokładniej różnym odmianom można wyróżnić ich znacznie większą liczbę, np. bramy pojedyncze, dwu- lub kilkuskrzydłowe, segmentowe, rolowane, uchylne oraz kładzione, jednak z punktu widzenia układów sterujących zagłębianie się w szczegóły konstrukcyjne nie jest konieczne, bowiem wszystkie opierają się na zbliżonej zasadzie działania.
Zagadnienie bezpieczeństwa bramy automatycznej jest nieco bardziej rozbudowane od rozwiązania opartego o zwykłą mechanikę sterowaną ręcznie, dlatego też aby mieć pewność, że nasza brama zapewnia odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa, musimy zwrócić uwagę na następujące elementy składowe:
- Moduł sterujący – kluczowy element wpływający na bezpieczeństwo całego rozwiązania. Należy upewnić się, że sterownik bramy automatycznej zainstalowany został na terenie posiadłości, jeśli uwarunkowania techniczne uniemożliwiają montaż w domu (np. z uwagi na teoretyczny zasięg sygnałów), to jego umiejscowienie powinno być niedostępne z zewnątrz dla osób postronnych. Często spotykany sposób montażu na jednym ze słupów ogrodzenia wraz z napędem bramy jest jednym z najpoważniejszych błędów z punktu widzenia bezpieczeństwa – średnio wykwalifikowany włamywacz jest w stanie zdezaktywować system bez konieczności forsowania zamkniętej bramy.
- Napęd mechaniczny bramy – należy bezwzględnie stosować urządzenia samoblokujące się, tzn. uniemożliwiające otwarcie (np. przy użyciu siły) w momencie braku zasilania silnika lub po prostu przy nieaktywnym silniku napędzającym bramę. Praktycznie wszystkie spotykane na rynku napędy oparte o przekładnię ślimakową są właśnie urządzeniami samoblokującymi się, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na tą cechę posiadanej bramy.
- Siłowniki – w przypadku bramy przesuwanej za pomocą siłowników hydraulicznych warto zwrócić uwagę na sposób ich montażu, a w szczególności niedostępność z zewnątrz dla osoby dysponującej narzędziami typu łom lub kilof. Bardzo popularne w tańszych modelach bram siłowniki śrubowe lub z łamanym ramieniem bywają montowane w sposób wręcz modelowo niebezpieczny, gdzie wyłamanie ich łomem nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Jeśli dopiero zastanawiasz się Czytelniku nad wyborem bramy, warto rozważyć model wyposażony w sterowniki podziemne – wprawdzie koszt takiego rozwiązania jest zauważalnie wyższy, jednak stopień oferowanego przez nie bezpieczeństwa przebija zdecydowanie potencjalne koszty.
- Funkcja samodomykająca – element ten wzbudza nieco kontrowersji z uwagi na potencjalne utrudnienia w razie konieczności szybkiego dostępu do domu np. dla służb ratowniczych, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa jest nieoceniony. Pod pojęciem samodomykania kryje się z reguły rozwiązanie oparte o rodzaj sprężyny, które automatycznie domyka bramę w razie wystąpienia awarii, zaniku energii elektrycznej lub dowolnej innej nieprawidłowej sytuacji, a następnie blokuje ją w pozycji zamkniętej.
- Pilot – automatyczna brama wjazdowa byłaby całkowicie zbędnym rozwiązaniem, gdyby nie możliwość sterowania nią za pomocą pilota z wnętrza domu lub samochodu. Opcja taka niesie jednak za sobą niebezpieczeństwo związane z możliwością przechwycenia sygnału generowanego przez pilota (np. radiowego) oraz użycia go przez włamywacza. Podczas wyboru modelu bramy upewnij się więc, czy moduł komunikacji bezprzewodowej zapewnia funkcje uniemożliwiające podsłuch i późniejsze wykorzystanie przechwyconego sygnału. Do tych funkcji zaliczyć można np. szyfrowanie danych przesyłanych przez pilota, losowy wybór klucza sterującego, różne częstotliwości, na których odbywa się komunikacja oraz możliwość ręcznego dodawania lub usuwania pozycji z listy obsługiwanych pilotów (np. opcja obsługi dwóch pilotów dla każdego z domowników z osobna, trzeciego dla pomocy domowej lub dziecka, czwartego dla członków dalszej rodziny itp.).
- Zapisywanie statystyk – opcja ta jest dostępna tylko w niektórych modelach urządzeń dostępnych na rynku, umożliwia ona prześledzenie informacji na temat tego, kiedy brama była otwierana. Dzięki temu można wykryć potencjalne nieprawidłowości, np. otwarcie bramy podczas naszego urlopu, kiedy teoretycznie nie było w okolicy osób uprawnionych, bądź też wielokrotne otwarcia i zamknięcia bramy w krótkich odstępach czasu, pozwalające podejrzewać testowanie bramy przez włamywaczy.
Mając na uwadze kilka powyższych prostych reguł z pewnością uda Ci się wybrać dla swojego domu automatyczną bramę wjazdową, która nie tylko będzie urządzeniem komfortowym w użyciu, ale również podniesie poziom bezpieczeństwa Twojego domu oraz jego otoczenia.