Oprócz skupiania się na zabezpieczeniach domu lub mieszkaniach głównie pod kątem mienia, warto niejednokrotnie rozważyć zasadność inwestycji w tzw. system bezpieczeństwa osobistego. Pod nazwą tą kryje się cała grupa systemów, które jak można się domyślać, kładą nacisk na indywidualne bezpieczeństwo danej osoby. Należy przez to rozumieć bezpieczeństwo osoby przebywającej w domu, np. starszej, chorej lub zniedołężniałej. W artykule tym będziesz miał możliwość zapoznania się z typowymi elementami umożliwiającymi zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobie przebywającej w domu, posiadającej ograniczone możliwości poruszania się lub reakcji na zagrożenie. Najpopularniejsi producenci rozwiązań z tej grupy to Bosch, Visionic/Amber, Artelis, Satel oraz Sentinel, ale rzecz jasna wybór jest na tyle spory, że nie należy z góry ograniczać się do danej firmy.
Do najczęściej spotykanych elementów wchodzących w skład typowego systemu bezpieczeństwa osobistego zaliczyć można:
- Centralka sterująca – jest to najważniejsze urządzenie w całym systemie, od jego funkcjonalności i sprawności zależy poprawne działanie całości, a co się z tym wiąże, zapewnienie bezpieczeństwa osoby chronionej. Powinna mieć możliwość zdalnego powiadamiania czy to domowników, czy to bezpośrednio służb medycznych lub ratowniczych.
- Pilot osobisty – urządzenie bezprzewodowe najczęściej spotykane w postaci breloczka lub naszyjnika. Jego podstawową funkcjonalnością jest możliwość uruchomienia alarmu przy użyciu dużego, doskonale widocznego przycisku.
- Asystent osobisty – urządzenie bezprzewodowe o znacznie szerszej funkcjonalności niż pilot, najczęściej występujące w postaci nadającej się do noszenia na ręce (nadgarstku). Umożliwia monitorowanie szeregu funkcji organizmu, takich jak temperatura, ciśnienie, tętno, chwilowych przeciążeń grawitacyjnych (dzięki czemu urządzenie jest w stanie wykryć upadek) itp. i automatycznie podejmowanie czynności alarmowych w razie wystąpienia niepokojących odczytów, np. omdlenia.
- Pilot naścienny – z reguły urządzenie przewodowe umieszczone w widocznym miejscu na ścianie, wyposażone w duży, dobrze widoczny przycisk umożliwiający wywołanie alarmu.
- Przypominacz – z reguły funkcjonalność ta jest zintegrowana z jednym z opisanych uprzednio elementów, jednak występuje również jako osobne urządzenie. Jego rolą jest generowanie przypomnienia o zdefiniowanej porze, dotyczącego np. konieczności zażycia leków, wykonania badania lub dowolnej innej czynności.
- Komunikator dwukierunkowy – może być zrealizowany na zasadzie domofonu lub telefonu przewodowego lub (najczęściej obecnie spotykane rozwiązanie) w oparciu o telefonię komórkową. Umożliwia łatwe nawiązanie kontaktu z opiekunem, służbami medycznymi lub ratowniczymi.
Powyższe punkty dotyczą najczęściej spotykanych funkcji systemów bezpieczeństwa osobistego, jednak mnogość dostępnych na rynku rozwiązań powoduje, że nie stanowi problemu dobranie dodatkowej funkcjonalności, która może okazać się przydatna w mniej typowych zastosowaniach – można np. uruchomić system umożliwiający identyfikację osoby stojącej przed drzwiami wejściowymi do domu/mieszkania w oparciu o kamery wideo i monitor, a także zdalną obsługę zamka z pomieszczenia, w którym przebywa osoba chora lub zniedołężniała – takie rozwiązanie umożliwia np. wizyty opiekuna lub pomocy medycznej bez konieczności pozostawiania kluczy osobom obcym. Inna ciekawa funkcjonalność to zdalnie sterowany wózek lub stolik, który może dostarczyć posiłek, lekarstwa lub dowolne inne przedmioty nagłej potrzeby bez konieczności wstawania z łóżka.
Jak zapewne zdążyłeś się przekonać, oferta systemów bezpieczeństwa osobistego jest na tyle bogata, że praktycznie dla każdej sytuacji da się wybrać system idealnie spełniający Twoje potrzeby. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik ułatwił Ci dokonanie takiego wyboru.