Alarmy bezprzewodowe – fakty i mity

Jeśli wziąć jako kryterium porównawcze wykorzystywaną technologię komunikacyjną, to na rynku istnieją dwa główne rodzaje alarmów – przewodowe, korzystające z tradycyjnego okablowania wielożyłowego oraz bezprzewodowe, wykorzystujące technologię Wi-Fi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak wokół alarmów bezprzewodowych narosło szereg mitów (niejednokrotnie mających uzasadnienie oparte na wcześniejszych generacjach urządzeń), które potrafią wyraźnie zafałszować obraz alarmów bezprzewodowych w oczach przeciętnego odbiorcy, który nie uważa się za fachowca. Przedstawimy więc najczęściej spotykane mity wraz z krótkim uzasadnieniem.

  • Zasilanie bateryjne urządzeń bezprzewodowych wystarcza na bardzo krótko.

Taka opinia mogła być prawdziwa w odniesieniu do pierwszych, pionierskich urządzeń bezprzewodowych, wśród których zasilanie przy pomocy klasycznych baterii alkalicznych AA było często spotykanym rozwiązaniem. Dzisiejsze urządzenia bezprzewodowe wykonane są z wysoce zaawansowanych układów elektronicznych niskonapięciowych, zasilane są albo za pomocą wydajnych akumulatorów litowo-jonowych, których żywotność wystarcza na 3-5 lub nawet więcej lat, albo po prostu z sieci energetycznej – więc problem wymiany baterii zwyczajnie ich nie dotyczy.

  • Urządzenia bezprzewodowe nie nadają się do profesjonalnych zastosowań.

Opinia taka z pewnością oparta jest na tanich urządzeniach klasy „supermarketowej” i w odniesieniu do nich jest bezwarunkowo słuszna. Jednak na rynku występują również rozwiązania bezprzewodowe dysponujące licznymi certyfikatami jakości oraz aprobatami technicznych udzielonymi przez poważne instytucje techniczne, co oznacza, że w zastosowaniach profesjonalnych urządzenia z tej grupy sprawdzą się równie dobrze, co analogiczne rozwiązania przewodowe.

  • Urządzenia bezprzewodowe są czułe na zakłócenia.

Ta opinia jest po części słuszna. Technologia bezprzewodowa z racji swojej specyfiki jest podatna na czynniki zewnętrzne, jednak przy zachowaniu jasno określonych reguł i zaleceń przy instalacji i użytkowaniu systemu bezprzewodowego problem zakłóceń można zminimalizować do poziomu, w którym będą one zerowe lub praktycznie niedostrzegalne.

  • Ograniczona gama urządzeń.

Stwierdzenie takie było prawdziwe w okresie pierwszego roku od upowszechnienia się urządzeń bezprzewodowych. Obecnie gama rozwiązań obejmuje praktycznie wszystkie zastosowania i nie odbiega w żaden sposób od liczebności urządzeń klasycznych, przewodowych.

  • Dużo wyższa cena od urządzeń klasycznych.

Opinia ta tylko częściowo jest prawdą. Bezpośrednie porównanie kosztu zakupu urządzeń bezprzewodowych i tradycyjnych wypada na niekorzyść tych pierwszych, jednak należy mieć na uwadze fakt, iż koszty instalacji systemu alarmowego nie są jednoznaczne z ceną zakupu samych urządzeń. Doliczyć należy dodatkowo koszt montażu i uruchomienia całego systemu, a przecież układanie okablowania, zwłaszcza w mieszkaniach już wykończonych, jest zajęciem pracochłonnym i uciążliwym. Możliwość uniknięcia dużej części tych prac dzięki zastosowaniu systemu bezprzewodowego pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Warto mieć świadomość, że wraz ze wzrostem jednostkowych kosztów pracy, różnica owa będzie się tylko zwiększać. W zachodniej Europie, instalacje alarmowe oparte o urządzenia bezprzewodowe już teraz są tańsze od instalacji tradycyjnych. Do tego należy rozważyć również koszty ewentualnej rozbudowy systemu w przyszłości. System tradycyjny będzie wymagał modyfikacji istniejącego okablowania oraz kładzenia nowych przewodów, rozbudowa systemu bezprzewodowego natomiast ograniczy się do zainstalowania i uruchomienia nowych urządzeń, bez konieczności wykonywania typowych prac monterskich.

Celem niniejszego artykułu nie jest udowodnienie wyższości systemów bezprzewodowych nad tradycyjnymi, a jedynie naświetlenie niektórych powszechnych, choć błędnych opinii na ich temat. Istnieją zastosowania, w których systemy bezprzewodowe ustępują miejsca alarmom przewodowym, są również sytuacje odwrotne. Przed wyborem technologii komunikacyjnej należy uważnie przestudiować wady i zalety każdego z rozwiązań, ma bowiem ono kluczowe znaczenie dla funkcjonowania opartego o nią alarmu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Systemy alarmowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *